Dolina Chochołowska

0
544
fot. Marcin Szkodziński

Dolina Chochołowska — najpiękniejsza dolina polskich Tatr

Dolina Chochołowska jest położona w Tatrzańskim Parku Narodowym. Należy do miejsc, które są najczęściej odwiedzane przez turystów w rejonie Podhala. Można z niej wejść na wiele szlaków turystycznych, a także podziwiać górską faunę i florę.

Podstawowe informacje o Dolinie Chochołowskiej

Długość Doliny Chochołowskiej wynosi około 10 km. Znajduje się ona na wysokości od 960 do 1140 m nad poziomem morza. Spacerując Doliną Chochołowską, można podziwiać przepiękne górskie krajobrazy, a także rzadkie gatunki roślin i zwierząt. Możemy tutaj spotkać wolno żyjące orły, niedźwiedzie, kozice, a nawet świstaki.

Wędrując Doliną Chochołowską, można wejść na wiele szlaków turystycznych, które przez nią przebiegają albo mają w niej swój początek. Do najpopularniejszych z nich można zaliczyć szlak żółty i szlak niebieski. Pierwszy z nich prowadzi od wejścia do doliny aż do Hali Ornak. Drugi ze szlaków prowadzi na Polanę Chochołowską, z której można dostać się dalej na Wielką Rawkę.

Popularność Dolinie Chochołowskiej przynoszą nie tylko piękne widoki, ale też rosnące na polanach krokusy, które przyciągają wiosną rzesze turystów. Dolina jest też jedynym miejscem w polskich Tatrach, gdzie można wyprowadzać psy. To także jedno z dwóch miejsc w polskich Tatrach, po których można poruszać się na rowerze. Do Schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej można dotrzeć zarówno na rowerze, jak i w towarzystwie kudłatego przyjaciela.

W Dolinie Chochołowskiej jest także miejscem, które ma bogatą historię i kulturę. Znajdziemy tutaj wiele chat pasterskich, a także kapliczek. Na uwagę zasługuje także coroczny, letni wypas owiec, który odbywa się na Polanie Chochołowskiej. Jest to wydarzenie związane z góralską kulturą. Można podczas wypasu owiec spróbować świeżych, owczych serów.

Kaplica św. Jana Chrzciciela

Warto zwrócić uwagę, podczas swojej wędrówki,  na drewnianą kaplicę pw. św. Jana Chrzciciela, która znajduje się na górnym skraju Polany Chochołowskiej. Wybudowaną ją z niemalowanych desek. Dodatkowo przykryto czarnymi gontami zrobionymi z drewna. Kopułę kaplicy wieńczy krzyż, który jest z surowego, nieheblowanego drewna.

Kaplicę wybudowano w 1958 roku. Była ona przeznaczona dla górali, którzy zajmowali się wypasem owiec na Polanie Chochołowskiej. Nieopodal kaplicy znajduje się krzyż, który postawiono w 2003 roku. Jest to krzyż upamiętniający wizytę Jana Pawła II na Polanie Chochołowskiej w roku 1983.

Kilka słów o historii Doliny Chochołowskiej

Nazwa doliny pochodzi od wsi Chochołów, która znajduje się kilkanaście kilometrów od niej. W wieku XVI znajdowała się ona na obszarze pomiędzy Wołowcem, a Bobrowcem. Były to bardzo użyteczne tereny dla rolnictwa i pasterstwa. Dzięki temu stała się największym miejscem, na którym odbywał się wypas owiec. W roku 1930 na halach Doliny Chochołowskiej około 70 juhasów wypasało około 4000 owiec. W dolinie znajdowała się też bardzo duża liczba bacówek i szałasów. Stanowiły one także częste schronienie dla zbójników, którzy zostali w Tatrach wytępieni w roku 1809.

Pierwsi turyści zachwycili się walorami przyrodniczymi Doliny Chochołowskiej w XIX wieku. Natomiast dolina zyskała większą popularność dopiero przed I wojną światową. W tym czasie przybywali do niej licznie narciarze i taternicy. Od momentu wybudowania schroniska na Polanie Chochołowskiej (lata 1930-32) mocno rozwinęła się turystyka w tym rejonie i trwa do dnia dzisiejszego.

Galeria

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here