Giewont — symbolem Zakopanego

0
1089

Giewont to jeden z najwyższych szczytów znajdujących się w Tatrach. Ten owiany legendą szczyt, przyciąga do siebie największych fanów wypraw po górach. Planując urlop w górach, koniecznie wybierz się na Giewont, symbol Zakopanego.

Legenda o śpiących rycerzach pod Giewontem

Giewont, od setek lat kojarzony jest ze śpiącym rycerzem, którego to sylwetkę można zaobserwować, patrząc na układ gór z lotu ptaka, szczególnie od północy. Do takiego postrzegania Giewontu, przyczyniła się także legenda o śpiących w Tatrach rycerzach.

Jedna z wersji legendy opowiada o chłopcu, który wybrał się w góry w poszukiwaniu ukrytego w jaskini skarbu. Kiedy zmęczony wędrówką, postanowił odpocząć na kamieniu, usłyszał dźwięk rżących koni, pochodzący z wnętrza ziemi. Zainteresowany owym zjawiskiem udał się za źródłem słyszanych odgłosów.

Zauważając niewielką szczelinę między głazami, chłopiec wsunął się do środka groty. Tam ujrzał konie, płonące ognisko i śpiącego w lśniącej zbroi rycerza. Chłopiec, uderzając w kamień, narobił nie lada hałasu. W ten czas śpiący rycerz zbudził się ze snu i zapytał, czy to już czas. Przerażony chłopiec odparł, że jeszcze nie. Wówczas, rycerz wyjaśnił młodzieńcowi, że nie jest on jedynym śpiącym w górach rycerzem, a ich zadaniem jest obrona gór i polskiej ziemi, kiedy nadejdzie na to czas. Chłopiec dowiedział się także od rycerza, że skarbem, którego szuka, jest wolność.

Podstawowe informacje o Giewoncie

Giewont to jeden z najpopularniejszych szczytów tatrzańskich. Masyw Giewontu dzieli się na trzy szczyty:

  • Wielki Giewont (1984 m n.p.m)
  • Mały Giewont (1728 m n.p.m)
  • Długi Giewont (1876 m n.p.m)

Łączna długość wszystkich szczytów wynosi 2,7 km. Giewont, uznawany jest za jeden z  najwyższych szczytów Polski. Ten masyw górski, umiejscowiony jest między czterema dolinami: Strążyską, Małej Łąki, Kondratową i Bystrej. Od strony północnej jest stromy i trudno dostępny, natomiast od południa jego zbocza są o wiele łagodniejsze. Giewont góruje nad Zakopanem, toteż jest z on tutaj doskonale widoczny.

Giewont znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jego masyw składa się w znacznej części ze skał osadowych oraz wapieni takich jak jura i kreda. Takie podłoże sprzyja występowaniu roślinności wapieniolubnej takiej jak: rogownica szerokolistna, jastrzębiec śląski czy potrostek alpejski. W szczelinach skalnych zaś przebywają kozice, które chronią się w nich zimną przed mrozem.

Z Zakopanego na Giewont

Na szczyt Giewontu prowadzi wiele szlaków turystycznych. Jednym z nich jest szlak wychodzący z Zakopanego. Właściwa trasa rozpoczyna się w Dolinie Strążyskiej.

Z tejże doliny na Giewont dzieli nas sześciokilometrowy dystans, a szacowany czas dojścia na szczyt wynosi  3 godziny 15 minut.

Trasa wędrówki biegnie od uroczliwej Doliny Strążyskiej do Polany Strążyskiej, gdzie można zobaczyć m.in.: skałkę Sfinksa, szałasy oraz mostek nad Potokiem Strążyskim.

Z Potoku Strążyskiego szlak wiedzie na Przełęcz w Grzybowcu. Odcinek ten należy do jednej z najtrudniejszych części wyprawy. Z tego miejsca rozchodzi się widok na Dolinę Małej Łąki i Wielkiej Turni.

Na tej wysokości właśnie znajduje się Jaskinia Śpiących Rycerzy. Stąd już także można dostrzec Krzyż na Giewoncie. Od tego miejsca są także o wiele bardziej wyeksponowane widoki.

Kolejnym elementem trasy jest Wyżyna Kondracka Przełęcz, z której droga wiedzie prosto na Giewont.

U celu naszej podróży, czekają nas zapierające dech w piersiach widoki. Ponadto znajduje się tam stalowy, piętnastometrowy krzyż, ufundowany przez mieszkańców Zakopanego z okazji 1900 rocznicy narodzenia Jezusa Chrystusa.

Warto wiedzieć, że na ostatnim etapie wspinaczki, ruch na szczyt odbywa się jednokierunkowo, prawą stroną. Od wysokości Jaskini Śpiących Rycerzy, na trasie znajdują się łańcuchy ułatwiające wspinaczkę.

Droga powrotna jest trudniejsza niż wejście na szczyt, o czym warto pamiętać, planując podróż na śpiącego rycerza. Zarówno w trakcie wspinaczki, jak i w drodze powrotnej konieczne będzie używanie obu rąk.

Giewont to bez wątpienia główny symbol Zakopanego. Przebywając w okolicach Podhala, koniecznie wybierz się na ten szczyt, by zachwycić się pięknem polskich gór.

 

 

 

Galeria

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here