Jej wysokość Wielka Krokiew i jej świta

0
463

Jednym z symboli Zakopanego jest Wielka Krokiew, królowa polskich skoczni narciarskich. Królowa, bo największa i najbardziej znana w nadwiślańskim kraju. Nazwą nawiązuje do stylu regionu, w którym jest zlokalizowana, nierozerwalnie związanego z drewnem. To ona najczęściej w Polsce gości u siebie najsławniejszych skoczków narciarskich.

Wyróżnia ją również wkomponowanie jej w zbocze wzniesienia, którym jest północny stok góry Krokiew. Dzięki temu należy ona do nielicznego grona skoczni naturalnych.

Jest ważnym punktem na mapie turystycznej Zakopanego, dlatego warto wiedzieć o niej coś więcej.

Trochę historii Wielkiej Krokwi

Wielka Krokiew została oddana uroczyście do użytku podczas konkursu skoków w marcu 1925 r. Autorem jej projektu był inż. Karol Stryjeński, którego imię nosiła do roku 1989, kiedy to jej patronem został Stanisław Marusarz, człowiek wielce zasłużony dla polskiego narciarstwa i jest nim do dziś.

Początkowo długość obiektu wynosiła 40 m. Jednak na przełomie lat dokonywano modernizacji, ostatnia miała miejsce w 2017 r., w wyniku których zawodnicy skaczą obecnie po 140 m. Oficjalnym rekordzistą jest Japończyk Yukiya Sato. Oddał on skok o długości 147 m.

Na co dzień obiekt jest bazą treningową dla skoczków AZS Zakopane oraz Wisły Zakopane.

Wielka Krokiew dla zwykłych śmiertelników

Królowa polskich skoczni dostępna jest nie tylko dla zawodników, ale również dla zwykłych śmiertelników. Co prawda ci drudzy nie mogą z niej w pełni korzystać, skacząc na niej, ale każdy konkurs skoków mogą podziwiać z trybun mieszczących ok. 50 tys. kibiców. Poza zawodami można zwiedzać Wielką Krokiew.

Na jej szczyt prowadzi wyciąg krzesełkowy, ten sam, którym wyjeżdżają zawodnicy. Na miejscu czeka na turystów kawiarnia, gdzie można odpocząć, poobserwować okolicę i podelektować się atmosferą skoczni. Patrząc znad rozbiegu, można wyobrazić sobie, co czują skoczkowie tuż przed skokiem, siedząc na belce startowej.

Możecie też sami zjechać ze skoczni narciarskiej! Oczywiście bez skoku za to w pontonie 🙂 Tym samym Wielka Krokiew stała się największą zjeżdżalnią świata!

Świta Wielkiej Krokwi

Wielka Krokiew nie jest jedyną skocznią znajdującą się w Zakopanem. Ma ona swoją świtę w postaci kompleksu Średniej Krokwi im. Bronisława Czecha, który również usytuowany jest na północnym stoku góry Krokiew. Został oddany do użytku w 1950 r. Na przestrzeni lat przebudowano go, dzięki czemu skocznie są większe i bardziej funkcjonalne.

W skład kompleksu wchodzi 5 skoczni:

  • Średnia Krokiew — jest to normalna skocznia o rozmiarze 105 m. Odbywają się na niej czasem prestiżowe zawody.

Rekordzistą skoczni jest Aleksander Zniszczoł, który oddał skok o długości 109 m.

  • Mała Krokiew — to skocznia narciarska zaliczana do średnich. Jej rozmiar wynosi 70 m.
  • Maleńka Krokiew — jest to mała skocznia o rozmiarze 40 m. Ona i jej koleżanka Mała Krokiew gości na swym rozbiegu młodych zawodników.
  • Skocznia — to mała skocznia, gdzie można skakać na odległość około 25 m.
  • Skocznia Adaś — jest to najmniejsza i najmłodsza skocznia całego kompleksu. Została wybudowana w 2004 r. i nazwana na cześć Adama Małysza. Służy ona głównie najmłodszym skoczkom WKS Zakopane i Wisły Zakopane, którzy mogą poszybować na odległość ok. 18 m. Rekordzistą obiektu jest Dawid Jarząbek, który skoczył 18,5 m.

Jak widać, w Zakopanem istnieje fantastyczna baza treningowa dla skoczków narciarskich, nawet tych najmłodszych. Jest więc nadzieja, że po zejściu ze sportowej sceny Kamila Stocha i jego kolegów polscy kibice nadal będą mieli kogo dopingować. A może w przyszłości jakaś skocznia powstanie gdzieś w centrum Polski? Kto wie, bo stoki narciarskie już tam są… Jednak żadna nie dorówna sławą tatrzańskiej królowej.

Galeria

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here