Kino Giewont w Zakopanem – miejsce, które warto odwiedzić

0
908

Kino Giewont jest jednym z najważniejszych kin w Zakopanem. Jest to bardzo urokliwe miejsce utrzymane w stylistyce początków kinematografii w Europie. Jego klimatyczny charakter sprawia, że to miejsce jest wyjątkowe i odpowiednie na romantyczne randki lub wyjście ze znajomymi czy rodziną.

Kino Giewont i jego historia

Historia kina Giewont sięga początków lat 70. XX wieku. W budynku na ulicy Kościuszki 4, gdzie aktualnie mieści się kino, znajdowały się dawniej magazyny alkoholi. W roku 1959 podjęta została decyzja o przemianie tego miejsca w salę widowiskową, a w 1971 roku założony został w tym miejscu Miejski Ośrodek Kultury. To wtedy mieszkańcy otrzymali salę kinową.

Oprócz projekcji filmów w Miejskim Ośrodku Kultury odbywały się różnego rodzaju imprezy i otwarte seanse filmowe dla dzieci. Ciekawy jest również fakt, że w latach 80-tych mieszkańcy mogli brać udział w seansach, na których filmy puszczano z kaset. Sala kinowa mieściła w tamtych czasach 300 miejsc.

Na przełomie lat 80-tych i 90-tych Miejski Ośrodek Kultury został zamknięty. Po wielu zmaganiach udało się przejąć budynek Związkowi Podhalan, który znów wydzierżawił salę na kino.

Kino Giewont obecnie

Kino Giewont zostało odnowione i wyremontowane z zachowaniem ówczesnego charakteru. Miejsce to nadal jest utrzymane w stylistyce dawnych lat, dzięki czemu jest niepowtarzalne. Dodanie najnowocześniejszych technologii nie przeszkodziło projektantom w tym, aby zachować tak oryginalny wygląd tego miejsca.

Kino jest zaopatrzone w najwyższej jakości projektor wyświetlający filmy w rozdzielczości 4K, czyli kilkukrotnie lepszej od tradycyjnego full HD.

Dodatkowo kino zamiast cyfrowych wyświetlaczy zastosowało lampy projekcyjne, które powodują, że obraz widziany na ekranie praktycznie nie różni się ostrością od tego widzianego w rzeczywistości. Takie zastosowania są rzadkością nie tylko w Polsce, ale i na świecie, dzięki czemu kino Giewont zyskuje jeszcze więcej w ogólnej ocenie.

Dzięki współpracy kina z Tygodnikiem Podhalańskim prezentowane są również stare filmy, należące do klasyki gatunku.

Seans filmowy w kinie Giewont to niezły pomysł na romantyczną randkę podczas wakacji w Zakopanem, a także na wyjście z przyjaciółmi i spędzenie czasu w charakterystycznym i niepowtarzalnym miejscu.

 

Galeria

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here