Morskie Oko perłą Tatr

0
2074

Morskie Oko, nazywane często perłą Tatr, jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc przez turystów. Poznaj historię cudu natury, dowiedz się jak najłatwiej dostać się do niego z Zakopanego i zobacz, o czym musisz wiedzieć, planując wycieczkę zimą czy wczesną wiosną.

Historia i podstawowe informacje o Morskim Oku

Morskie Oko to jedno z największych jezior znajdujących się na terenie Tatr. Powstało wieki temu w wyniku wyżłobienia w skałach przez topniejące lodowce. Pierwsze historyczne informacje o Morskim Oku pochodzą z 1575 roku. W 1824 roku stało się własnością prywatną.

Graniczna lokalizacja Morskiego Oka, wywołała pod koniec XIX wieku wielki spór między Polską a Węgrami. Po wielu latach sporu ostatecznie na początku XX wieku to właśnie Polska stała się prawnym właścicielem jeziora.

W dawnych czasach, jezioro to nazywane było przez górali Białym Stawem lub Rybim Jeziorem, ze względu na jego naturalne zarybienie. Nazwa Morskiego Oka pochodzi od niemieckich osadników, dla których wszystkie tatrzańskie jeziora nosiły nazwę Meearaugen, co z niemieckiego oznacza właśnie morskie oko.

Powierzchnia tego tatrzańskiego jeziora, położonego w Dolinie Rybiego Potoku, wynosi niespełna 35 ha, długość ponad 860 m, szerokość prawie 570 m, a największa głębokość sięga prawie 51 m. Morskie Oko otoczone jest ogromnymi pionowymi ścianami skalnymi i strzelistymi szczytami. Owalny kształt jeziora, porastające kępy kosodrzewiny i świerkowy las w pobliżu tworzą niezapomniany, zapierający dech w piersiach widok.

Droga z Zakopanego nad Morskie Oko

Zakopane znajduje się 25 km od Doliny Rybiego Potoku, dlatego też, turyści, którzy chcą zobaczyć na własne oczy ten słynny górski „staw”, muszą najpierw dostać się w okolice Palenicy Białczańskiej. To właśnie w tym miejscu zaczyna się szlak wiodący prosto do celu wędrówki.

Dostaniecie się tutaj autobusem lub samochodem.

Wybierając samochód, trzeba nastawić się na długie oczekiwanie w korku i trudności ze znalezieniem miejsca parkingowego. Morskie Oko znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, to też przed wejściem na teren Parku, należy kupić bilet.

Kiedy już wycieczkowicz dotrze do Palenicy Białczańskiej, od celu podróży oddziela go jeszcze 8 km, które trzeba przejść pieszo. Czas pieszej wędrówki nie powinien wynosić więcej niż dwie do trzech godzin w jedną stronę. Trasa wiodąca nad Morskie Oko jest dość łatwa i łagodnie wznosi się pod górkę, a po drodze można podziwiać Wodospady Mickiewicza. Podróżnik może iść po drodze asfaltowej lub skrócić sobie drogę wybierając przejścia po kamiennej ścieżce.

Inną, możliwą formą dotarcia na Morskie Oko jest wynajem dorożki, choć sposób ten, ze względów moralnych, nie wszystkim odpowiada.

Morskie Oko zimą

Choć zimowe widoki nad jeziorkiem zachwycają każdego, warto pamiętać, że te najpiękniejsze zakątki górskie mogą być niebezpieczne. Planujecie zimową wycieczkę nad Morskie Oko? Pamiętajcie, że czas wędrówki będzie znacznie dłuższy niż latem. Droga do celu zimą nie jest odśnieżona, może być ślisko, a po zmroku, który następuje dość szybko, nie ma co liczyć na oświetlenie, ponieważ go tam nie ma.

Zimą, szlak bywa zamykany, ze względu na wysoki stopień zagrożenia lawinowego. Przed zimową wycieczkę nad tatrzańskie jezioro, śledź komunikaty na stronie TOPR. Turysta musi mieć świadomość zagrożeń lawinowych, które na terenie Morskiego Oka zdarzają się dość często.

Morskie Oko jest jedna z najpiękniejszych górskich atrakcji turystycznych. Planując podróż na podhalańskie tereny, uwzględnij wyprawę nad to górskie jezioro, nawet jeśli kiedyś udało się już tam zawitać.

Galeria

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here