Nowoczesne centrum symulacji medycznych na Podhalu (zdjęcia)

0
1314
fot. Marcin Szkodziński

Studenci pielęgniarstwa będą ćwiczyć swoje umiejętności na specjalnych fantomach

Na Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej uroczyście otwarto centrum symulacji medycznych. W kilku pomieszczeniach umieszczone zostały specjalne fantomy i symulatory, które wiernie oddają żywych pacjentów z urazami.

– Posiadamy fantomy i symulatory o różnym stopniu zaawansowania. Te najbardziej zaawansowane symulatory wysokiej wierności mają wbudowane biblioteki dźwięków. Potrafią mówić i komunikować się z nami. Jest to bardzo wysoka wierność – mówi Justyna Adamczyk, kierownik projektu i kierownik Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznych przy PPWSZ w Nowym Targu.

Sztuczni pacjenci począwszy od małego noworodka po dorosłego człowieka potrafią się poruszać, mówić, a także krwawić sztuczną krwią. Wszystko po to, aby jak najlepiej symulować żywego człowieka.

Wykładowcy PPWSZ zgodnie zaznaczają, że to wielki krok na przód w nauczaniu młodych osób. – Symulacja medyczna ma wiele zalet, jedną z nich jest bezkarna nauka na błędach. Możemy ćwiczyć bez końca do momentu uzyskania satysfakcjonującego poziomu umiejętności. Możemy te czynności powtarzać. Dla nas dydaktyków bardzo istotne jest to, że nie musimy się skupiać na pacjencie. Nie musimy pilnować żywego pacjenta, tylko ustawiamy symulator i skupiamy się na tym co robi student – zaznacza Justyna Adamczyk.
W otwarciu Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznych udział wziął premier Jarosław Gowin. – Jestem pod ogromnym wrażeniem, że poziom nowoczesności i w konsekwencji poziom troskliwości i profesjonalizmu w opiece nad pacjentem dzięki możliwości korzystania z takiego centrum wzrasta niebotycznie – zaznaczył premier.

Centrum symulacji medycznych powstawało w Nowym Targu od stycznia 2018 i kosztowało ok. 3 mln zł.

Galeria

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here