Oscypki

Co to jest Oscypek i jak go rozpoznać?

Urlop w Zakopanem, wypoczynek w Tatrach, spacer po Krupówkach… to oczywiście okazja do skosztowania i zakupienia Oscypków, które uwielbiają zarówno Turyści jak i Mieszkańcy Podhala.

Jednak, czy wiesz, że większość z nich to nie są prawdziwe Oscypki? Może się nawet okazać, że choć co roku przywozisz z Zakopanego torbę serów podhalańskich to tak naprawdę nigdy nie jadłeś prawdziwego Oscypka…

Przeczytaj ten krótki artykuł a dowiesz się, m.in. jak rozpoznać Oscypki, kto produkuje Oscypki i jak się robi Oscypki…

fot. Marcin Szkodziński

 

Oscypki prawdziwe

Oscypek to nazwa chroniona certyfikatem pochodzenia. By ser mógł nazywać się prawdziwym Oscypkiem, musi zostać spełniony szereg warunków.

Przede wszystkim ważne jest, kto wyrabia Oscypki. Ten, kto robi Oscypki to oczywiście Baca, ale większość Baców produkuje zwykłe sery a tylko nieliczni posiadają specjalny Certyfikat.

Tylko Baca z Certyfikatem może wyrabiać Oscypki.

Dlaczego tak jest? Przede wszystkim jest to gwarancja dla Konsumenta, czyli Ciebie, że zakupiłeś produkt najwyższej jakości i oryginalny.

Certyfikat uzyskują tylko najlepsi Bacowie.

Kiedy Oscypki są dostępne?

Tak… niestety Oscypki nie są dostępne przez cały rok. Dlatego, że powstają ze świeżego mleka owczego. A więc kiedy Oscypki z owczego mleka są dostępne? Tylko wtedy, gdy owce pasą się na górskich halach, czyli w okresie od maja do października.

Prawdziwy Oscypek musi mieć w swoim składzie min. 60% mleka owczego (reszta to mleko krowie). Na rynku można także spotkać oscypki w 70% z mleka owczego a nawet 100% owcze Oscypki (te jednak dostępne są tylko do końca sierpnia – później mleko owcze jest już zbyt gęste by wyprodukować 100% oscypka).

Oscypek – skład, wielkość i kształt

Prawdziwy Oscypek występuje tylko w jednym kształcie, który uzyskuje się poprzez odciskanie sera w drewnianej formie (czyli oscypiorce – stąd nazwa Oscypek). Oscypek ma kształt przypominający romb i waży ok. 600g. Jeśli zastanawiałeś się kiedyś dlaczego Oscypek skrzypi, to własnie zasługa solidnego odciśnięcia w formie.

Skład Oscypka jest 100% NATURALNY – tylko mleko, sól i podpuszczka.

 

Dlaczego Oscypki są słone?

Swój słony smak Oscypki zawdzięczają kolejnemu etapowi produkcji, czyli moczeniu w solance o odpowiednim stężeniu.

Dlaczego oscypek jest twardy?

Oscypki wyjęte z solanki wędrują do ostatniego etapu produkcji, którym jest naturalne wędzenie dymem. To właśnie tutaj nabierają unikalnego aromatu, koloru i struktury. W trakcie wędzenia na miękkim serze tworzy się twarda skórka.

Oscypki jak przechowywać?

Prawdziwy Oscypek można bardzo długo przechowywać w chłodni lub lodówce – nawet pół roku. Ważne jest by nie mrozić Oscypka, gdyż całkowicie traci on wtedy swój smak i aromat.

Świeży Oscypek powinien odleżeć kilka dni aż odda nadmiar wilgoci i trochę się podsuszy. Następnie należy zapakować go hermetycznie – w takiej postaci z powodzeniem może leżakować w lodówce wiele miesięcy.

Świeży Oscypek, który został już rozkrojony, lepiej przechowywać w papierze spożywczym.

fot. Marcin Szkodziński

 

 

Oscypki jak przyrządzić?

Oscypek smakuje oczywiście doskonale na zimno, jako przekąska w formie plasterków.

To także doskonały dodatek do wielu dań, np. jako alternatywa dla włoskiego parmezanu.

Oscypki z grilla lub oscypki z żurawiną to także bardzo popularna forma podania. Wystarczy plasterek Oscypka podrzać na patelni lub grillu i podać z łyżeczką żurawiny lub innej, ulubionek konfitury.

Gdzie kupić Oscypki?

Chcąc kupić oscypki, często naszą pierwszą myślą jest „Gdzie Oscypki w Zakopanem cieszą się największą popularnością”… Zmierzamy wtedy na Krupówki lub w stronę straganów pod Gubałówką i czeka nas niemiłe rozczarowanie, kiedy znalezienie prawdziwego Oscypka i zweryfikowanie jego pochodzenia graniczy z cudem. Ponadto, mamy przed sobą jeszcze kilka godzin jazdy – jak przewieźć sery w ciepłym samochodzie by nie utraciły swojej jakości i smaku?

Na szczeście, powstała alternatywa…

Oscypki ONLINE

I nie chodzi tutaj o Oscypki olx czy inne niewiadomego pochodzenia, ale prawdziwą Bacówkę ONLINE, czyli Oficjalny Sklep Internetowy OSCYPKI.pl.

Możesz zamówić Oscypki będąc w domu lub kiedy jesteś w Zakopanem a dotrą do Ciebie już kolejnego dnia.

W asortymencie sklepu znajdziesz prawdziwe Oscypki z certyfikatem i wszystkie inne wyroby z mleka krowiego, które znasz z Krupówek: sery, małe serki, gołki, korbacze… a także tradycyjne, 100% naturalne wędliny!

Świeże produkty prosto z wędzarni pakowane są hermetycznie. W paczce umieszczony jest także wkład lodowy. Przysmaki z gór odbierasz tak, jak lubisz – w domu lub Paczkomacie.

Zobacz
Sklep Internetowy: