Pierwszy z serii albumów promujących zakopiańskich artystów zaprezentowano w Gminnym Ośrodku Kultury Regionalnej w Kościelisku. W albumie znajdują się prace Zdzisława Walczaka i jego córki Marty Walczak Stasiowskiej.
Centrum Kultury Rodzimej „Czerwony Dwór” wydało pierwszy z zaplanowanej serii albumów poświęconych zakopiańskim artystom, którzy tworzyli rysunki na szkle bardzo popularne na Podhalu w XIX i XX wieku. Początkowo twórczość górali była niedoceniana i określana nie jako „obraz Boga, a obraza boska”.
Dopiero początkiem XX wieku malunki na szkle uznano jako przejaw twórczości regionalnej i wyrazu religijności górali.
Pierwszy album poświęcony został twórczości Zdzisława Walczaka i Marty Walczak – Stasiowskiej.
– Ulubioną tematyką Zdzisława Walczaka były sceny rodzajowe w różnych aspektach. Oczywiście były związane z Podhalem. Obrazy dotyczyły historii Polski. Związane były z różnymi wydarzeniami i ważnymi postaciami nie tylko dla Podhala, ale także dla kultury Polskiej – mówi Małgorzata Wnuk zZakopiańskiego Centrum Kultury, Centrum Kultury Rodzimej „Czerwony Dwór”. – Znajdziemy tu m.in. brata Alberta Chmielowskiego, Witkacego, a na obrazie „Szopka” widać wszystkie profesje i rodzącą się solidarność – dodaje.
Prace córki zmarłego artysty są zupełnie inne. Zamiast scenek rodzajowych artystka rozmiłowała się w tematyce sakralnej. – Ja uwielbiam malować Matkę Boską, zarówno tą przedstawioną na ikonografiach i taką, którą sama sobie wymyślam. Potem anioły i patronów, a najmniej lubię malować scenki rodzajowe – mówi Marta Walczak Stasiowska. – Z nami jest odwrotnie. Tatra najwięcej malował scenek rodzajowych, a ja wolę tematykę sakralną – dodaje.