Remont zabytkowej Willi Koliba za ok. 3 mln zł

W Zakopanem trwa gruntowny remont zabytkowej willi należącej do Muzeum Tatrzańskiego

1
2880
fot. Marcin Szkodziński

W Zakopanem trwa gruntowny remont zabytkowej willi należącej do Muzeum Tatrzańskiego. Wewnątrz pojawią się nowe stałe ekspozycje.

Zabytkowa Willa Koliba, to pierwszy budynek zaprojektowany i wybudowany w Stylu Zakopiańskim. Wewnątrz znajdowała się stała wystawa Stylu Zakopiańskiego, która po remoncie wróci na swoje miejsce. Pojawią się jednak dwie nowe wystawy.

– Jedna o twórcy stylu, Stanisławie Witkiewiczu. Będzie to taka wystawa, której brakuje. Mamy w Muzeum trzy budynki w Stylu Zakopiańskim i nigdzie nie ma stałej wystawy o Stanisławie Witkiewiczu. I druga historia Stylu Zakopiańskiego – zapowiada Anna Wende – Surmiak, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego.

W trakcie prac zmieniane jest poszycie dachu, uzupełniane mszenie oraz czyszczenie fasady. Zmienione ma zostać także ogrzewanie z pieców akumulacyjnych na bardziej ekologiczne.

– Dla mnie bardzo ważna jest wymiana całej elektryki. Poprzednia była bardzo stara. Strach pomyśleć co mogło się stać, gdy ta elektryka funkcjonowała już od 40 lat – zaznacza Anna Wende – Surmiak.

Zmieniona ma zostać także komunikacja wewnątrz obiektu. Obecne wejście do budynku po remoncie pełnić będzie funkcję wyjścia, a nowe wejście będzie znajdować się z tyłu budynku. Zmienione będzie także otoczenie willi. Ma powstać mały park z ławeczkami dla odwiedzających.

Prace budowlane mają zakończyć się przed latem. Kolejne miesiące będzie trwała aranżacja wystawy, tak aby jeszcze w 2019 roku można było otworzyć budynek dla odwiedzających.

Na prace remontowe wszystkich drewnianych budynków Muzeum Tatrzańskie pozyskało ok. 9 mln zł z programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz niecałe 3 mln zł z Urzędu Marszałkowskiego. Z pozyskanych środków finansowych niespełna 3 mln zł przeznaczone zostały na remont Willi Koliba.

Galeria

fot. Marcin Szkodziński

1 KOMENTARZ

  1. Byłam w tym muzeum jeszcze przed remontem dwa lata temu, ciekawe jak się zmieni. Styl zakopiański już od dłuższego czasu siedzi mi w głowie, dlatego podczas podróży do Zakopanego lubię wybierać noclegi w miejscach, które ten styl reprezentują. Mój TOP OF THE TOP – to Willa Motylek (apartamentywpolsce.pl).Uwielbiam nocować tam z rodziną. Moje dzieci zawsze pytają czy ferie będziemy spędzać właśnie w Motylku. 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here