Remont zabytkowej Willi Koliba za ok. 3 mln zł

W Zakopanem trwa gruntowny remont zabytkowej willi należącej do Muzeum Tatrzańskiego

0
33
fot. Marcin Szkodziński

W Zakopanem trwa gruntowny remont zabytkowej willi należącej do Muzeum Tatrzańskiego. Wewnątrz pojawią się nowe stałe ekspozycje.

Zabytkowa Willa Koliba, to pierwszy budynek zaprojektowany i wybudowany w Stylu Zakopiańskim. Wewnątrz znajdowała się stała wystawa Stylu Zakopiańskiego, która po remoncie wróci na swoje miejsce. Pojawią się jednak dwie nowe wystawy.

– Jedna o twórcy stylu, Stanisławie Witkiewiczu. Będzie to taka wystawa, której brakuje. Mamy w Muzeum trzy budynki w Stylu Zakopiańskim i nigdzie nie ma stałej wystawy o Stanisławie Witkiewiczu. I druga historia Stylu Zakopiańskiego – zapowiada Anna Wende – Surmiak, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego.

W trakcie prac zmieniane jest poszycie dachu, uzupełniane mszenie oraz czyszczenie fasady. Zmienione ma zostać także ogrzewanie z pieców akumulacyjnych na bardziej ekologiczne.

– Dla mnie bardzo ważna jest wymiana całej elektryki. Poprzednia była bardzo stara. Strach pomyśleć co mogło się stać, gdy ta elektryka funkcjonowała już od 40 lat – zaznacza Anna Wende – Surmiak.

Zmieniona ma zostać także komunikacja wewnątrz obiektu. Obecne wejście do budynku po remoncie pełnić będzie funkcję wyjścia, a nowe wejście będzie znajdować się z tyłu budynku. Zmienione będzie także otoczenie willi. Ma powstać mały park z ławeczkami dla odwiedzających.

Prace budowlane mają zakończyć się przed latem. Kolejne miesiące będzie trwała aranżacja wystawy, tak aby jeszcze w 2019 roku można było otworzyć budynek dla odwiedzających.

Na prace remontowe wszystkich drewnianych budynków Muzeum Tatrzańskie pozyskało ok. 9 mln zł z programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz niecałe 3 mln zł z Urzędu Marszałkowskiego. Z pozyskanych środków finansowych niespełna 3 mln zł przeznaczone zostały na remont Willi Koliba.

Galeria

fot. Marcin Szkodziński

Komentarze Facebook

Komentarze zakopane.INFO (0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *