Schronisko Murowaniec na tle różowego dywanu

0
346

Szukasz najbardziej znanego schroniska w Tatrach? Kultowego miejsca najczęściej odwiedzanego przez turystów? Odwiedź Schronisko Murowaniec położone na malowniczej Hali Gąsienicowej. Znajdziesz, go na wysokości 1500 metrów n.p.m., w otoczeniu majestatycznych szczytów i krystalicznych stawów. To idealne miejsce dla miłośników górskich wędrówek, wspinaczki i narciarstwa.

Schronisko Murowaniec na tle różowego dywanu

Schronisko Murowaniec to największe i najstarsze schronisko w polskich Tatrach. Zostało wybudowane w latach 1921-1925 przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie. To miejsce z wyjątkową historią powstało dzięki staraniom wicemarszałka sejmu i zapalonego taternika Stanisława Osieckiego. 

Schronisko Murowaniec w Tatrach. fot.: Wojciech Watycha

Schronisko Murowaniec ulubione miejsce VIP-ów

Kto tu bywał? Przy wejściu do budynku znajduje się tablica upamiętniająca wybitnego poetę Adama Asnyka. W balustradzie schodów można z kolei dostrzec swastyki, które były ulubionym symbolem artystów z kręgu Młodej Polski, takich jak Mieczysław Karłowicz czy Walery Eljasz-Radzikowski. Uwaga, nie mają one nic wspólnego z nazizmem a krzyżykiem niespodzianym”, który jest symbolem słońca, chroniącym przed „złymi mocami”. 

Co tak bardzo przyciągało w to miejsce znanych ludzi? Schronisko było świadkiem wielu ważnych wydarzeń dla polskiego taternictwa, takich jak — pierwsze przejście Orlej Perci czy pierwsze zimowe wejścia na niektóre szczyty.

W balustradzie schodów w Schronisku Murowaniec można z kolei dostrzec swastyki, które były ulubionym symbolem artystów z kręgu Młodej Polski. fot.: Wojciech Watycha

Przyjemny przystanek w drodze na Zawrat 

Kto tu bywał, dobrze wie, że Schronisko Murowaniec to doskonała baza wypadowa na wiele szlaków turystycznych i wspinaczkowych. Z Hali Gąsienicowej można dotrzeć do wielu cudownych miejsc w górach. Kasprowy Wierch, Świnica, Kościelec, Zawrat, Dolina Pięciu Stawów Polskich czy Dolina Gąsienicowa — to te najważniejsze! 

Zimą można tu uprawiać narciarstwo zjazdowe lub narciarstwo wysokogórskie na stokach otaczających halę. Podobno w sierpniu schronisko na Hali Gąsienicowej na tle różowego dywanu z wierzbówką kiprzycą w kadrze wygląda najpiękniej!

Schronisko Murowaniec to miejsce, które łączy piękno przyrody z bogactwem kultury i historii. To miejsce, które zachwyca zarówno latem jak i zimą, zarówno dzień jak i nocą. To miejsce, które warto odwiedzić i poczuć jego niepowtarzalny klimat.

Schronisko Murowaniec to miejsce, które łączy piękno przyrody z bogactwem kultury i historii. fot.: Grzegorz Watycha

Hala Gąsienicowa — najłatwiejsza trasa

Do schroniska Murowaniec można dotrzeć z Kuźnic pieszo, wybierając jeden z dwóch szlaków: niebieski przez Boczań lub żółty przez Dolinę Jaworzynki. Obie trasy mają podobny czas przejścia, około 2 godzin, i kończą się na Przełęczy między Kopami, skąd jest już tylko pół godziny do schroniska. Schronisko leży na Hali Gąsienicowej, na wysokości 1500 metrów n.p.m., i oferuje piękne widoki na otaczające szczyty Tatr. 

Co ważne: Murowaniec to 116 miejsc noclegowych w pokojach o różnym standardzie i wielkości. Jest tu restauracja, bufet, sala telewizyjna, kiosk internetowy i dostęp do sieci WIFI. Schronisko jest otwarte przez cały rok i zapewnia ciepłą atmosferę i smaczną kuchnię, oczywiście wrzątek dostaniemy za darmo!

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here