Przez wiele lat mogliśmy obserwować w telewizji relacje ze słynnych wyprzedaży, które odbywały się w Stanach Zjednoczonych. Mowa o Czarnym Piątku, który co roku rozgrzewał do czerwoności tysiące amerykańskich konsumentów. Dzikie tłumy, które wpadały do sklepów znanych marek tłumaczył fakt, że tamtejsze obniżki sięgały nawet 80-90%. Z czasem, ta tradycja handlowa zaczęła przenosić się na rynek europejski aż w końcu trafiła do naszego kraju. Stało się to głównie dzięki temu, że na naszym rynku obecne są zagraniczne sieci handlowe, które chciały przenieść tę handlowe żniwa również na rynek polski.
Black Friday w Polsce
Początki takich wyprzedaży w polskim wydaniu miały miejsce w 2014 roku, jednak wtedy niewiele firm przystąpiło do tej akcji, a i też niewielu konsumentów o niej wiedziało. Z roku na rok jednak przybywało firm skłonnych do sprzedaży swoich towarów po obniżonych cenach. Głównym powodem rozwoju sytuacji jest zapewne termin przypisany do Czarnego Piątku. To pierwszy piątek po amerykańskim Święcie Dziękczynienia, co w praktyce oznacza koniec listopada. To w Polsce czas, kiedy wzmaga się ruch w sklepach, bo większość z nas zaczyna przygotowania do Bożego Narodzenia. Kupujemy już wtedy prezenty gwiazdkowe, dekoracje świąteczne, składniki wigilijnego menu itd. Niektórzy z nas nawet remontują mieszkania albo zmieniają ich wystrój z tej okazji. Słowem, jeśli kiedykolwiek handlowcy mogą liczyć na dużo większą sprzedaż, to właśnie w tym okresie. I dlatego chcą jak najmocniej zachęcić nas do zakupów i przyciągnąć do siebie, a Black Friday jest doskonałą okazją do tego.
Polski Black Friday ma też nieco odmienną formę. U nas wyprzedaże trwają od piątku do niedzieli, więc można śmiało powiedzieć, że u nas to raczej czarny weekend. Mało tego, coraz częściej zdarza się, że firmy handlowe ogłaszają promocje, które trwają cały tydzień. Tradycyjnie też mamy do dyspozycji dodatkowy dzień na promocyjne zakupy przez internet, czyli Cyber Poniedziałek. Wszystko po to, by jak największa ilość klientów zdążyła skorzystać z promocji i oczywiście, aby sprzedać jak najwięcej.
Jak robić zakupy w ramach Black Friday?
Obniżki w polskich sklepach nie są aż tak spektakularne jak te amerykańskie, ale i tak warto się nimi zainteresować. Co warto kupić? Dziś w zasadzie wszystkie sieci handlowe biorą udział w tej akcji, obniżki pojawiają się już nawet w osiedlowych sklepach. Szczególnie atrakcyjne rabaty można jednak zauważyć w zakresie sprzętu AGD, audio, komputerowego i wszelkiej innej elektroniki. Jeśli więc polujemy na jakiś sprzęt, warto poczekać na Czarny Piątek i dzięki temu wydać nawet o kilkaset złotych mniej niż w innym terminie. Ceny są na tyle atrakcyjne, że opłaca się skorzystać z pożyczki przez internet na
W dobrych cenach można też kupić markową odzież i obuwie, wczasy, wydawnictwa, programy komputerowe, a nawet samochody. Black Friday to także doskonała okazja do zrobienia świątecznych zakupów spożywczych. Wiadomo, że na organizację rodzinnych świąt wydajemy sporo, więc możliwość zaoszczędzenia kilkuset złotych każdego zainteresuje.
Oczywiście każdej promocyjnej wyprzedaży warto się bacznie przyjrzeć, zanim wydamy pieniądze. Czasami zdarzają się pseudo promocje, w których ceny pierwotne są zawyżane albo klient jest zobowiązany kupić określoną ilość lub inny, dodatkowy produkt. Wtedy nie są to opłacalne zakupy, więc trzeba uważać i zwyczajnie nie dać się oszukać.