„W Alpach każda wioska ma swój tunel”

Prezydent RP mówi o problemach komunikacyjnych na Podhalu

0
799
fot. Marcin Szkodziński

Prezydent RP mówi o problemach komunikacyjnych na Podhalu

Prezydent dziękował, że na Podhalu prowadzonych jest tak wiele inwestycji nie tylko drogowych, ale także i kolejowych. – Cieszę się, że równolegle z inwestycjami drogowymi są realizowane inwestycje kolejowe. Bardzo wielu ludzi będzie wolało podróżować koleją niż samochodem – mówił w przemówieniu prezydent Andrzej Duda.

Jednocześnie prezydent zaznaczył, że problemem nie jest tylko istniejąca infrastruktura i trudny teren, a często są to ludzie, z którymi należy rozmawiać. – Wszyscy wiemy o tym, że na rozwiązanie problemu komunikacji samochodowej, zbiera się cały szereg problemów także z lokalną tradycją, mentalnością, obyczajem, przywiązaniem do ojcowizny i charakterem. Nie jeden już sobie na tym połamał zęby. Próbowano prośbą i groźbą. Najczęściej się to nie udawało – mówił Andrzej Duda.

Mimo to, prezydent zapewnia, że w komunikację należy inwestować, ale trzeba robić to z głową. – W Alpach każda wioska ma swój tunel i opłacało się go zbudować. Trwało to dziesięciolecia zanim zostały wybudowane, ale są. Ułatwiają komunikację. Droga w ten sposób znika, a komunikacja jest możliwa i nie zabiera nikomu gruntu. Problemy komunikacyjne trzeba rozwiązać w sposób sprytny i jak najmniej dotkliwy, żeby nie zniszczyć Podhala i nie wywołać konfliktów. Nie chodzi o to, żeby gęstą siecią dróg pokryć całe Podhale, bo wtedy znikną miejsca gdzie się wypoczywa – kontynuował przemowę Prezydent RP na XI Międzynarodowym Forum Górskim w Zakopanem.

Głowa państwa zaznaczyła także, że coraz większą ilość turystów Podhale zawdzięcza pomocy, jaka została wprowadzona dla rodzin. – Przyjmujemy z wielką radości informację o tym, że ruch turystyczny się zwiększył. Dla nas oznacza to, że przeciętna polska rodzina może sobie dzisiaj pozwolić na korzystanie z walorów turystycznych naszego kraju, co dla wielu rodzin było do niedawna niemożliwe. Nie było ich stać na to – mówił Andrzej Duda.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here