zamknij

Kultura i rozrywka

Niepodległa Poddębskiego w fotoplastikonie

2018-02-09, Autor: Marcin Szkodziński

Na zakopiańskim Placu Niepodległości ustawiony został fotoplastikon, w którym wyświetlane są zdjęcia przedwojennego Podhala i Tatr. Wyświetlane zdjęcia zostały udostępnione przez Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Przez okulary historii fotoplastikonu można oglądać zbiór archiwalnych fotografii Tatr i Podhala. – W każdym stanowisku jest komplet od 5 do 10 zdjęć, które następują po sobie. Całość jest podzielone na pięć galerii. W tym wypadku część zdjęć jest stereoskopowych, a część dwuwymiarowych – mówi Zygmunt Fit z fundacji Koncept Kultura.

Zdjęcia autorstwa Henryka Poddębskiego zostały pozyskane z Narodowego Archiwum Cyfrowego, które jest współautorem wystawy.

Nietypowy jak na dzisiejsze czasy sposób przedstawienia galerii zdjęć wymaga większego zaangażowania widza. – Na początku nie wiemy co się wewnątrz kryje i to jest zawsze niespodzianka. Jeżeli widzimy tam materiał związany z terenami okolicznymi, czy miejscowością, w której się znajdujemy, to wiąże się to z ciepłym przyjęciem – zaznacza Fit.

Fotoplastikon doskonale wpisuje się w historię Zakopanego nie tylko dzięki zdjęciom, które są w nim wyświetlane. – Henryk Poddębski był jednym z najbardziej znaczących fotografów Tatr i Zakopanego. Kultowe zdjęcie Muzeum Tatrzańskiego jest jego autorstwa. Tym bardziej jest mi miło, że ten fotoplastikon z jego fotografiami tu stanął zwłaszcza, że w Zakopanem był fotoplastikon w Poraju – mówi Anna Wende – Surmiak.

Przedwojenne zdjęcia Tatr i Zakopanego na fotoplastikonie można oglądać do 15 marca br.

Zobacz galerię

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

 

Komentarze w portalu (0):
Akceptuję regulamin portalu i przyjmuję do wiadomości, że komentarz pojawi się po akceptacji przez redakcję portalu.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.zakopane.info nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Zakopane

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.zakopane.info i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś za zmianami w Konstytucji?
Oddanych głosów: 768