Wielkie damy polskich nart

0
279

W czwartek 28 grudnia o godzinie 16:00 w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego wyjątkowe spotkanie górskie poprowadzi Wojciech Szatkowski.

To, że Polki są najpiękniejsze na świecie, to prawda, ale tym razem dzięki Wojciechowi Szatkowskiemu spojrzymy na sport narciarski, który uprawiały. Będzie to opowieść o kilkunastu Polkach jeżdżących na nartach.

Polski historyk sportu opowieść o damach polskich nart rozpocznie od XIX wieku i  pionierek narciarstwa — Marii Smoluchowskiej i Kazimiery Małaczyńskiej, które na długich, dwumetrowych, drewnianych nartach z trzcinowymi wiązaniami w towarzystwie mężczyzn, eksplorowały, góry Pokucia i Czarnohory w Karpatach Wschodnich.

Podczas spotkania usłyszymy także o historie o pierwszych narciarkach zakopiańskich: Julii Zembatowej, Adzie Loriowej, Wandzie Gentil-Tippenhauer. Opowieść będzie dotyczyć także czołowych zawodniczek okresu międzywojennego: Elżbiety Michalewskiej-Ziętkiewiczowej, Bronci Staszel-Polankówny, Zofii Stopka-Olesiak i legendarnej kurierki i narciarki Heleny Marusarzówny. Po II wojnie światowej Polki wróciły na krajowe i międzynarodowe trasy. Przybliżymy postaci: Zofii Gluzińskiej, Barbary Grocholskiej-Kurkowiak, Marii Szatkowskiej, Anny i Ewy Bujak, biegaczek z Kościeliska i innych mistrzyń „białego szaleństwa” sprzed lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here