Wernisaż wystawy Arkadiusz Waloch w Czerwonym Dworze

  0
  1253

  Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury serdecznie zapraszają do Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór 12 sierpnia o godz. 17:00 na wernisaż wystawy pt. „Arkadiusz Waloch. Kolekcja papieska. Malarstwo i rysunek”. Wystawa potrwa do 30 września br. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.

  Arkadiusz Waloch urodził się w Poznaniu w 1932 roku. Studiował na wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uprawia malarstwo olejne, akwarelę i rysunek. Mieszka i tworzy w Zakopanem. Od początku Pontyfikatu Jana Pawła II temat papieski jest stałym motywem w jego twórczości.

  Przyjaciel Arkadiusza Walocha, artysta malarz, były rektor Akademii Sztuk Pięknych im.Jana Matejki w Krakowie profesor Stanisław Rodziński uważał, że„Papieskie obrazy” Walocha są pamiętnikiem malarza, który patrząc, przeżywając, szukał syntezy, znaku, tego, co najbardziej osobiste i dzięki temu powszechnie odbierane. Pisał, że Waloch nie maluje „obrazków z Papieżem”. Waloch swoimi dużymi i małymi płótnami mówi nam o Nim, ale i z Nim rozmawia. Papież zatopiony w modlitwie, ale i Jan Paweł rozmawiający z Ali Agcą, to obrazy, które nie rejestrują wydarzeń z dziejów Pontyfikatu. To obrazy, powstające z głębokiego przezywania, które determinuje malarską formę i jakość „Papieskich obrazów” Walocha.

  Arkadiusz Waloch twierdzi, że”(…) w sztuce musi być obecny człowiek przeżywający, ze swym myśleniem, czuciem i sumieniem. Chciałbym, żeby było to widoczne również w moich pracach prezentowanych na obecnej wystawie”

  Zapraszając na wystawę Kolekcji papieskiej Arkadiusza Walocha – jego malarstwa oraz rysunków posłużmy się jeszcze raz słowami Stanisława Rodzińskiego „Waloch nie przestaje malować i rysować przyjaciół i gór, nie spotkałem dotychczas nikogo, kto malowałby Jana Pawła II trafniej, nie bojąc się zwyczajnej ludzkiej miłości. Ona też daje siłę obrazom Walocha.

  Arkadiusz Waloch od momentu, kiedy malował w pracowni Emila Krchy, do dnia dzisiejszego – dzień po dniu, rok po roku – maluje prawdę. O sobie, o swych najbliższych, o otaczającym Go świecie, o swej wierze, poczuciu humoru i o naszych czasach.

  /ŹRÓDŁO; www.zakopane.pl/