Zeszłoroczne badania jakości powietrza wykonywane przez WIOŚ wskazują, że jakość powietrza w Zakopanem jest lepsza niż w innych miejscowościach małopolski.
Według najnowszego raportu Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska turyści i miejscowa ludność Zakopanego oddycha coraz czystszym powietrzem. Zakopane jest także jedyną małopolską miejscowością, która nie przekroczyła rocznej normy stężenia pyłu PM2,5.
Jakość powietrza w Zakopanem bardzo dobrze wypada także na tle pozostały podhalańskich miejscowości. Średnia roczna wartość pyłu zawieszonego PM10 w 2017 r. w mieście pod Giewontem wyniosła 30. W Nowym Targu wynosiła 47, a w Rabce-Zdroju 35. Podobnie wartość dobowej normy była przekroczona przez 55 dni w roku w Zakopanem, w Nowym Targu przez 100 dni, a w Rabce przez 66 dni.
Władze miasta twierdzą, że poprawiający się stan powietrza, to efekt nie tylko warunków pogodowych, ale także działań magistratu. Zakopiańskich urzędników wspierają także urzędnicy z Urzędu Marszałkowskiego oraz działacze Podhalańskiego Alarmu Smogowego.
Pozyskane fundusze pozwolą w najbliższych latach na wymianę kolejnych 700 starych kotów. Zostaną one zastąpione ekologicznymi źródłami ogrzewania.