Zakopane: od Cocktail Baru do szklanej galerii

0
749

Zakopane: od Cocktail Baru do szklanej galerii

Zakopane to miasto pełne magicznych  miejsc i wspomnień, jednym z nich jest budynek przy Krupówkach 40. Dziś to nowoczesna szklana galeria, kiedyś mieściła się tu restauracja Przełęcz, a później słynny w Polsce — Cocktail Bar. To tu spotykali się turyści, a także miejscowi, by delektować się wyśmienitymi lodami malaga, galaretkami ze śmietaną w pucharkach i rurkami z kremem. Poznajcie historię tego niezwykłego miejsca, które zmieniało się razem z Zakopanem.

Restauracja Przełęcz — knajpa literacka

Zanim w tym miejscu pojawił się znany nie tylko na całym Podhalu, ale także w Polsce Cocktial Bar, była … restauracja Przełęcz. Powstała ona w 1905 roku, kiedy Stanisław Karpowicz odkupił drewniany budynek od Ferdynanda Muchowicza. 

1908 , Hotel i restauracja „Sport” Karpowicza.

Gościli tu najwybitniejsi przedstawiciele polskiej kultury i nauki — wśród nich byli m.in. Władysław Reymont, Jan Kasprowicz, Leopold Staff, Władysław Orkan, Ludwik Solski, Stefan Żeromski, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Stanisław Witkiewicz i Andrzej Strug. Nie brakowało też znanych malarzy, takich jak Julian Fałat, Wojciech Kossak czy Leon Wyczółkowski. 

Zabawa z nartami opartymi o ścianę

Restauracja u “Karpia” była miejscem spotkań nie tylko znanych artystów, ale również taterników i narciarzy. Czym wyróżniał się ten lokal, że tak przyciągał klientów? Często organizowano tu zabawy taneczne, które zaczynały się już o … południu. Właściciel nie wymagał od uczestników strojów wieczorowych ani garniturów. Mile za to widziane były swetry wełniane i buty narciarskie. Dlatego na zewnątrz lokalu o ścianę opierały się narty!

To właśnie tu powstawały karykatury Kazimierza Sichulskiego, który portretował znane osobistości.  Jego “ofiarami” padali m.in. Teodor Axentowicz, Ludwik Solski, Stefan Żeromski, Władysław Reymont, Stanisław Witkiewicz, Jacek Malczewski, Jan Kasprowicz, Kazimierz Tetmajer i sam Karpowicz. Dzięki temu powstała niezwykła kolekcja portretów, licząca 48 obrazów, którą obecnie można podziwiać w Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza.

Sala restauracyjna Karpowicza z karykaturami Sichulskiego. Fotografia z archiwum Muzeum Tatrzańskiego.

Zakopane Cocktail Bar — zimowe smakołyki

Po II wojnie światowej restauracja Przełęcz została przejęta przez Spółdzielnię Mleczarską. W jej miejscu powstał kultowy Cocktail Bar w Zakopanem. Był to lokal, w którym podawano przepyszne lody i desery. To tu wiele osób spotykało się by pogadać i pośmiać się a przy okazji zjeść coś słodkiego i napić się najlepszej na Podhalu mrożonej kawy.

W czasach, gdy wielu sklepach w Polsce nie było takiego wyboru jak dziś — lody malaga, galaretki ze śmietaną w pucharkach i rurki z kremem rozchodziły się błyskawicznie.  Nie tylko turyści, ale też miejscowi chętnie zaglądali do cocktailbaru, by spróbować tych pyszności. Całe rodziny, czasami uczniowie i turyści mieli tu swoje “ulubione miejsce”. Podobnie było z deserami, których smak zapadł im w pamięć na lata i któremu nic nie mogło się równać.

1908 , Hotel i restauracja „Sport” Karpowicza.

Galeria szklana … nowoczesność i elegancja

Zakopane Cocktail Bar — to miejsce, które zupełnie zniknęło z mapy miasta.  W 1999 roku budynek, w którym mieścił się Cocktail Bar, został rozebrany przez nowego właściciela. W jego miejscu powstała nowoczesna szklana  galeria. Zakopiański biznesmen otworzył obiekt w styczniu 2019 roku. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here