Niepodległa Poddębskiego w fotoplastikonie

0
942

Na zakopiańskim Placu Niepodległości ustawiony został fotoplastikon, w którym wyświetlane są zdjęcia przedwojennego Podhala i Tatr. Wyświetlane zdjęcia zostały udostępnione przez Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Przez okulary historii fotoplastikonu można oglądać zbiór archiwalnych fotografii Tatr i Podhala. – W każdym stanowisku jest komplet od 5 do 10 zdjęć, które następują po sobie. Całość jest podzielone na pięć galerii. W tym wypadku część zdjęć jest stereoskopowych, a część dwuwymiarowych – mówi Zygmunt Fit z fundacji Koncept Kultura.

Zdjęcia autorstwa Henryka Poddębskiego zostały pozyskane z Narodowego Archiwum Cyfrowego, które jest współautorem wystawy.

Nietypowy jak na dzisiejsze czasy sposób przedstawienia galerii zdjęć wymaga większego zaangażowania widza. – Na początku nie wiemy co się wewnątrz kryje i to jest zawsze niespodzianka. Jeżeli widzimy tam materiał związany z terenami okolicznymi, czy miejscowością, w której się znajdujemy, to wiąże się to z ciepłym przyjęciem – zaznacza Fit.

Fotoplastikon doskonale wpisuje się w historię Zakopanego nie tylko dzięki zdjęciom, które są w nim wyświetlane. – Henryk Poddębski był jednym z najbardziej znaczących fotografów Tatr i Zakopanego. Kultowe zdjęcie Muzeum Tatrzańskiego jest jego autorstwa. Tym bardziej jest mi miło, że ten fotoplastikon z jego fotografiami tu stanął zwłaszcza, że w Zakopanem był fotoplastikon w Poraju – mówi Anna Wende – Surmiak.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here