W niedzielę 19 listopada o godz. 17.00 w zakopiańskim kinie Sokół w Zakopanem odbędzie się debata i widowisko muzyczne „Serce i Oko – jak Zamoyscy Tatry dla Polski zdobyli” realizowane przez Piwnicę Świętego Norberta wraz z zaproszonymi gośćmi w celu artystycznego upamiętnienia wydarzeń związanych z wykupieniem Tatr Polskich przez hrabiego Władysława Zamoyskiego, syna Jadwigi Zamoyskiej, patronki roku 2023.
Uczestnicy debaty „Morskie Oko, Tatry i Zakopane w polskiej historii i kulturze”:
- Piotr Bąk – Starosta tatrzański, samorządowiec, prezes Stowarzyszenia Klub im.
Władysława Zamoyskiego w Zakopanem - dr Jarosław Szarek – historyk, publicysta, Dyrektor Muzeum Armii Krajowej w Krakowie
- Grzegorz Szymanowski – historyk
- Prowadzenie: prof. Krzysztof Koehler – poeta, historyk literatury, krytyk literacki, eseista
Tytuł widowiska („Serce i Oko – jak Zamoyscy Tatry dla Polski zdobyli”) odnosi się do niezwykle ważnego dla Polaków w końcówce XIX wieku tematu własności Tatr. Licytacja Tatr, a potem spór o Morskie Oko według zgodnych ocen historyków były jednymi z ważniejszych wydarzeń, w które zaangażowani byli Polacy żyjący w różnych zaborach. Stąd kwestia Tatr stała się ważnym elementem budzenia się i utrwalania świadomości narodowej i na kilkanaście lat przed wydarzeniami, które doprowadziły do powstania wolnej Polski, była manifestacją rzeczywistych dążeń do niepodległości. Tematem przynależności Tatr do Polski zajęła się bardzo skutecznie rodzina Zamoyskich, szczególnie w osobach hrabiego Władysława Zamoyskiego oraz jego Matki , Jadwigi z Działyńskich Zamoyskiej, która moralnie i finansowo wsparła działania syna.