2 marca br. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Zakopanem wydał decyzję o nakazie rozbiórki części czterogwiazdkowego zakopiańskiego hotelu. Zarządzający obiektem odwołują się od decyzji nadzoru twierdząc, że została wydana z naruszeniem prawa.
Nakaz rozbiórki wydany początkiem marca br. dotycz dobudowanej części restauracyjnej oraz konferencyjnej. Niestety nikt z zakopiańskiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego nie znalazł dla nasz czasu, aby wyjaśnić dlaczego taka decyzja została wydana.
Większa część obiektu działa legalnie
Luksusowy hotel znajdujący się u wlotu do Doliny Białego działa legalnie od kilkunastu lat. – Jako cały budynek funkcjonuje od 2001 roku i ta część pierwsza oddana do użytku miała nasz odbiór i pozwolenie na użytkowanie – zaznacza Andrzej Król – Łęgowski, rzecznik prasowy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zakopanem.
Straż pożarna nie wydała jednak swojej opinii w przypadku dobudowanej części konferencyjno – restauracyjnej obiektu, przez co uzyskanie odbioru, a co za tym idzie pozwolenia na użytkowanie było niemożliwe.
Nakaz rozbiórki nieprawomocny
Wydany przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Zakopanem nakaz rozbiórki dobudowanej części obiektu trafił już do przedstawicieli spółki Tatra Club 2000, która zarządza hotelem.
– Otrzymaliśmy decyzję o rozbiórce części hotelu. Decyzja nie jest prawomocna. Będziemy składali od niej odwołanie. Dodatkowo mamy podstawy sądzić, że wydana została w sposób wadliwy, z naruszeniem prawa. Zgodnie z prawem natomiast do czasu uprawomocnienia się
decyzji, nie może być mowy o rozbiórce hotelu – informuje w oficjalnym piśmie skierowanym do naszej redakcji Małgorzata Chechlińska.
Strażacy jeszcze nie sprawdzali dobudowanej części obiektu
Do czasu uprawomocnienia się wydanego przez inspektorat budowlany nakazu zarządzający spółką mają czas na zdobycie niezbędnych pozwoleń do odbioru. Kroki zmierzające do uruchomienia dobudowanej części spółka już poczyniła.
– Nie przypominam sobie jak dokładnie te procedury się odbywały. Chyba był wniosek o odbiór, jednak później inwestor ze względów formalnych wycofał ten wniosek – mówi Andrzej Król Łęgowski.
Pewne jest jednak, że dobudowana cześć nie otrzymała jeszcze niezbędnej opinii straży pożarnej. – Komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Zakopanem stanowiska w tej sprawie nie zajmował – dodaje Król – Łęgowski.
Problematyczne piąte piętro
Z informacji jakie nieoficjalnie udało nam się uzyskać zakopiański nadzór budowlany ma problem nie tylko z dobudowaną częścią luksusowego hotelu, ale także z poddaszem, które zostało zaadaptowane na mieszkalne. Potwierdza to również straż pożarna.
– W naszej ocenie ta piąta kondygnacja jest poddaszem nieużytkowym, które zostało zaadaptowane na pomieszczenia mieszkalne, użytkowe i hotelowe – zaznacza rzecznik prasowy PPSP w Zakopanem.
W ocenie strażaków wraz ze zmianą wysokości budynku zmieniają się również wymagania przepisów przeciwpożarowych. Zarządzający hotelem muszą zdobyć niezbędne pozwolenia oraz dostosować klatki schodowe i drogi przeciwpożarowe do obowiązujących przepisów, aby uzyskać legalnie wynajmować pomieszczenia turystom.