Kasprowy Wierch — zimowa kraina marzeń

0
394

Kasprowy Wierch — zimowa kraina marzeń

Szukasz idealnego miejsca, które podoba się miłośnikom narciarstwa, turystyki górskiej i przyrody? Kasprowy Wierch to najpiękniejszy i najpopularniejszy szczyt w Tatrach Zachodnich. Co przyciąga tu turystów w to miejsce?  Czy Kasprowy Wierch to tylko trasy narciarskie? Jaki szlak najlepiej wybrać, by dostać się na szczyt?

Kolejka linowa na Kasprowy Wierch to nie tylko … historia 

Kasprowy Wierch, który leży na wysokości 1987 metrów n.p.m.  jest dostępny zarówno dla pieszych, jak i dla narciarzy. Jak go zdobyć? Najwygodniej i najszybciej — kolejką linową.  Czy wiesz, że wybudowana w latach 1935-1936, była jedną z najnowocześniejszych i najdłuższych tego typu urządzeń na świecie!

Od tamtej pory kolejka była kilkakrotnie modernizowana i rozbudowana, obecnie składa się z dwóch odcinków: z Kuźnic do Myślenickich Turni (1350 m n.p.m.) i z Myślenickich Turni na Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.). Łączna długość trasy wynosi 4200 metrów, a czas przejazdu to około 20 minut.

https://pl.wikipedia.org/
Budowa kolejki na Kasprowym Wierchu rok 1935 https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolej_linowa_na_Kasprowy_Wierch

 

By skorzystać z kolejki, należy wcześniej zarezerwować bilet przez internet lub kupić go w kasie w Kuźnicach. Ceny biletów zależą od sezonu, dnia tygodnia i rodzaju biletu (normalny, ulgowy, rodzinny, grupowy). W sezonie zimowym (od 1 grudnia do 31 marca) bilety są droższe niż w sezonie letnim (od 1 kwietnia do 30 listopada). O czy warto pamiętać? Bilety są ograniczone ilościowo i często się wyprzedają, dlatego warto rezerwować je z dużym wyprzedzeniem.

Kolejka linowa na Kasprowy Wierch jest czynna codziennie od godziny 8:00 do godziny 16:00 ( sezonie zimowym kursuje co 15 minut, a w sezonie letnim co 30 minut). 

Wyjątkowa wyprawa

Na szczyt dostaniesz się także pieszo, zielona trasa — najkrótsza i najłatwiejsza zaczyna się w Kuźnicach. Po około 3 godzinach marszu dociera się do stacji kolejki na Myślenickich Turniach, skąd można podziwiać widok na Tatry Wysokie. Od tego miejsca tylko kilka minut masz na Kasprowy Wierch.

Znacznie ciekawsza, choć dłuższa jest niebiesko-żółta trasa, która prowadzi przez schronisko w Murowańcu. Rozpoczyna się tak samo jak zielona trasa, czyli w Kuźnicach i biegnie przez Dolinę Bystrej (niebieska trasa). Po około 1,5 godziny dochodzi się do Małej Królowej Kopy, skąd można podziwiać panoramę na Giewont i Czerwone Wierchy. Po około 1,5 godziny dochodzi się do Suchej Przełęczy, skąd w kilka minut dotrzesz na Kasprowy Wierch. Trasa w górę zajmuje od 3 do 3,5 godziny.

Photo by Yoav Aziz on Unsplash

Trasy narciarskie na Kasprowym Wierchu — dla początkujących i zaawansowanych

Bez wątpienia Kasprowy Wierch to raj dla narciarzy i snowboardzistów. Na szczycie znajdują się dwie trasy zjazdowe: Gąsienicowa i Goryczkowa, które są oznaczone jako czarne, czyli bardzo trudne. Trasa Gąsienicowa ma długość 4,5 km i różnicę wysokości 693 m. To trasa o charakterze slalomowym, z licznymi zakrętami i stromymi fragmentami. Z kolei trasa Goryczkowa ma długość 4,3 km i różnicę wysokości 705 m. ma ona charakter zjazdowy, z długimi prostymi i łagodniejszymi nachyleniami. Obie trasy są sztucznie naśnieżane i ratrakowane, co zapewnia dobre warunki śniegowe przez cały zimowy sezon.

Na Kasprowym Wierchu znajduje się również kilka tras narciarstwa biegowego, które są oznaczone jako niebieskie, czyli łatwe. Są to trasy o długości od 1,5 km do 3 km. Jeśli chcesz podziwiać piękno Tatr i nacieszyć się spokojem i ciszą będziesz zachwycony wybierając się na narty w to miejsce!

Plusem Kasprowego jest możliwość wypożyczenia sprzętu narciarskiego i snowboardowego. Można tu również skorzystać z usług instruktorów i przewodników, choć ceny nie są niskie zdecydowanie warto!

Kasprowy Wierch /www.pkl.pl/
Kasprowy Wierch /www.pkl.pl/

Co warto zobaczyć na Kasprowym Wierchu — obserwatorium meteorologiczne i panorama Tatr

Kasprowy Wierch to nie tylko miejsce dla narciarzy i piechurów, ale także dla miłośników przyrody. Na szczycie znajduje — obserwatorium meteorologiczne, które jest najstarszym i najwyżej położonym tego typu obiektem w Polsce. Zostało ono założone w 1938 roku i od tamtej pory nieprzerwanie prowadzi pomiary i badania pogody, klimatu i zjawisk atmosferycznych.

Chcesz zobaczyć, jak pracują meteorolodzy, jakie są instrumenty pomiarowe i jak wygląda historia obserwatorium — koniecznie wybierz się na Kasprowy Wierch!

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here