Specjalna wystawa na Noc Muzeów

W Muzeum Tatrzańskim powstała wystawa „Schronisko dla wiedzy o Tatrach i Podhalu”

0
1018
fot. Marcin Szkodziński

W Muzeum Tatrzańskim powstała wystawa „Schronisko dla wiedzy o Tatrach i Podhalu”

Specjalnie na Noc Muzeów w Gmachu Głównym Muzeum Tatrzańskiego powstała tymczasowa wystawa.

– Pomysł jest taki, żeby przedstawić w formie instalacji i zaprezentować różnorodne obiekty, a przez nich ludzi związanych z historią muzeum, tego schroniska dla wiedzy. Spośród olbrzymiego grona osób wybraliśmy 30 postaci. Kluczem było to, że podarowały one do zbiorów muzeum różne przedmioty – mówi Anna Kozak z działu etnograficznego Muzeum Tatrzańskiego.

Przedmioty zostały ułożone w formie muzealnego katalogu, a podczas nocy muzeów czterech twórców wystawy opowie o czterech postaciach, których zbiory zostały podarowane Muzeum Tatrzańskiemu.

Nazwa wystawy nawiązuje do działalności Juliusza Zborowskiego, dyrektora muzeum. – Od założenia Muzeum Tatrzańskie miało być placówką nie tylko dydaktyczną, ale też badawczą. Zborowski realizował pomysł hotelu dla uczonych. Udostępniał pokoje w nowo otwartym gmachu, który jeszcze nie był otwarty dla zwiedzających. Już w 21 roku na jednym z pięter udostępniono kilka pokoi gościnnych właśnie dla badaczy, którzy chcieli tutaj badać głównie Tatry i Podtatrze – zaznacza Anna Kozak.

W związku z pracami remontowymi wystawę będzie można oglądać do lipca br.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here