Aquapark Zakopane ponownie daje możliwość skorzystania z kąpieli w wodach siarczkowych
Od grudnia 2018 roku w zakopiańskim Aquaparku miejscowi i turyści ponownie mogą skorzystać z leczniczych właściwości kąpieli w wodach siarczkowych. Baseny z wodą o wysokim stężeniu siarki były na Antałówce jeszcze przed modernizacją obiektu, która rozpoczęła się w 2001 roku.
Powrót do korzeni
Po ok 17 latach przerwy wody siarczkowe wracają do Aquaparku pod Tatrami. Baseny z tą zdrowotną wodą zostały zamknięte w 2001 roku, kiedy rozpoczęła się modernizacja obiektu. Mimo otwarcia Aquaparku w 2006 roku nie było przygotowanych nowych basenów z wodą siarczkową. Dopiero w grudniu 2018 roku pojawił się basen z wodą o specyficznym zapachu i kolorze.
– Woda przelewowa zasilająca nieckę balneologiczną pochodzi bezpośrednio z odwiertu Zakopane IG-1 z głębokości 3073 m i jest powrotem do „starej Antałówki” a więc miejsca znanego i wspominanego z nostalgią przez starszych mieszkańców Zakopanego i gości odwiedzających stolice Tatr – mówi Katarzyna Zarycka dyrektor Aquapark Zakopane.
Woda, która leczy
Mimo nieprzyjemnego zapachu siarki oraz specyficznego koloru z wód siarczkowych bardzo chętnie korzystają zarówno górale, jak i turyści przebywający pod Tatrami.
– Siarczkowe wody termalne mają wyjątkowy skład chemiczny m.in. siarka, wapń, sód, magnez, potas, krzem – mówi Zarycka dyrektor Aquapark Zakopane.
Dyrektor Aquaparku zapewnia, że taki skład wody ma pozytywny wpływ na schorzenia reumatyczne i zwyrodnieniowe narządów ruch. Pozytywnie wpływa także na dyskopatię, rwę kulszową, schorzenia skórne jak łuszczyca oraz na ciśnienie tętnicze krwi.
Wody termalne, ale filtrowane
Wszystkie baseny na Podhalu oferują swoim klientom wodę, czerpaną z wnętrza ziemi. Niestety większość wody zanim trafi do basenów jest dokładnie filtrowana, przez co traci swoje lecznicze właściwości.
Na Podhalu jako pierwsi wodę siarczkową swoim klientom zaoferowały termy w Chochołowie, gdzie powstała specjalna strefa lecznicza, z kilkoma mniejszymi basenami napełnionymi wodą siarczkową.
Od grudnia 2018 roku wodę o bardzo podobnym składzie oferuje także zakopiański Aquapark.