Wyrokiem z 15 marca br. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił uchwałę Rady Miasta Zakopanego na podstawie której pobierana była opłata od turystów. Miasto nie zamierza zrezygnować z pobierania opłaty, której podstawą prawną będzie teraz rozporządzenie Wojewody Małopolskiego.
Zakopane przegrało w warszawskim NSA spór o pobieraną opłatę miejscową, który trwał od 2015 roku. Zasadność pobieranej od turystów opłaty za pobyt na terenie miasta zakwestionował Bogdan Achimescu wspierany przez prawników z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.
Pomimo wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego zakopiańscy urzędnicy znaleźli sposób na obejście zakazu pobierania opłaty miejscowej. – Wyrok NSA ma znaczenie historyczne, a na terenie Gminy Miasto Zakopane nadal istnieje obowiązek uiszczania opłaty miejscowej i jej poboru przez inkasentów – czytamy w oficjalnym komunikacie zamieszczonym na stronie zakopiańskiego magistratu.
Naczelny Sąd Administracyjny swoim wyrokiem stwierdził nieważność uchwały Rady Miasta Zakopanego z dnia 27 marca 2008 roku, na podstawie której pobierana była opłata podczas pobytu Bogdan Achimescu w mieście pod Giewontem. Zakopiańscy urzędnicy wykorzystując uchylenie tylko jednej uchwały powołują się na kolejne, które przez sąd nie zostały uchylone.
Podstawą prawną do pobierania opłaty miejscowej na terenie Zakopanego ma być rozporządzenie Wojewody Małopolskiego z dnia 8 maja 2001r., w którym ustalone zostały małopolskie miejscowości, w których można pobierać opłatę miejscową.