Kasprowy Wierch, kolejka linowa i atrakcje na szczycie

0
644

Czy wiesz, że kolejka na Kasprowy jest jedyną w Polsce wysokogórską koleją linową? Łączy ona Zakopane (dolna stacja znajduje się w Kuźnicach) ze szczytem na wysokości 1 987 metrów n.p.m.. Jeździ przez cały rok, z przerwami podczas silnego wiatru. Do wagonika wchodzi od 30 do 60 osób.

Wjazd na górę trwa kilkanaście minut. Widoki i wrażenia są niezapomniane. Jeśli tylko nie masz lęku wysokości, trzeba to koniecznie zobaczyć samemu. Podczas jazdy pokonujemy odległość ok. 4300 metrów. Przewyższenie wynosi 936 m.

W trakcie czeka nas przesiadka na Myślenickich Turniach. Podróż uprzyjemniają panoramiczne szyby a okoliczne turnie, skały i lasy mamy przed sobą niemal na wyciągnięcie ręki. To czas, aby napawać się pięknem przyrody. Może uda nam się zobaczyć kozice, lisa lub nawet majestatycznego niedźwiedzia, władcę górskiej krainy?

Wysiadamy na górnej stacji wyciągu. 

Po przejściu 25 metrów jesteśmy na samym szczycie. Widać stąd pasma Tatr Wysokich i Zachodnich. Możemy podziwiać mi.n.: Koszystą, Zieloną Dolinę Gąsienicową, Waksmundzki Wierch, Granaty, Kościelec, Kozi Wierch, Zawratową Turnię, Niebieską Turnię, Gąsienicową Turnię, Świnicę, Suchą Przełęcz oraz Krywań.

W stacji mieści się także restauracja, bar i mały sklepik, poczekalnia, przechowalnia nart, toalety oraz zimowa stacja TOPR. Obok zaś znajdziemy budynek obserwatorium meteorologicznego, które działa już od prawie 80 lat. To dwa najwyżej położone budynki w naszym kraju.

Kasprowy Wierch jest również popularnym węzłem szlaków turystycznych. Czerwony szlak prowadzi granią na Czerwone Wierchy czy Świnicę. Żółty wiedzie przez Halę Gąsienicową prosto do znanego schroniska: Murowańca. Natomiast zielonym zejdziemy do Kuźnic.

Zimą z kolejki korzystają głównie narciarze i snowboardziści. Spod szczytu Kasprowego można zjechać na nartach aż do samych Kuźnic.

Na zboczach Kasprowego poprowadzone są dwie trasy narciarskie o charakterze alpejskim. W Kotle Gąsienicowym i w Goryczkowym znajdują się wyciągi krzesełkowe.

Obserwatorium meteorologiczne IMGW

W 1938 roku zaczęło pracować obserwatorium meteorologiczne, pozwalające obserwować pogodę, zbierać dane i przygotowywać prognozy dla turystów i mieszkańców. Był to pierwszy obiekt tego typu w całych północnych Karpatach. Co więcej, działa bez przerw do dzisiaj.

Odpowiednia lokalizacja obserwatorium umożliwia badanie zmian pogody i jej trendów w najwyższych partiach gór. Placówka zbiera dane synoptyczne, meteorologiczne i hydrologiczne, tworzy opracowania statystyczne i naukowe. Publikuje też górskie prognozy pogody na każdy dzień.

Z budynku mamy widok na przepaść i Kocioł Suchy, w kierunku południowym z kolei na urokliwą Dolinę Cichą. Zobaczymy także Dolinę Stawów Gąsienicowych i Kocioł Goryczkowy.

Zmierzono tam np.: 

  •       największą średnią prędkość wiatru: 55 m/s
  •       najsilniejszy poryw wiatru: 270 km/h
  •       najwyższą średnio-roczną temp. powietrza: 0.7 °C
  •       najniższą średnio-roczną temp: -2.3 °C
  •       najwyższą roczną sumę opadów: 2600.3 mm
  •       najwyższą miesięczną sumę opadów: 651.4 mm
  •       maksymalny opad dobowy: 232.0 mm
  •       maksymalną grubość pokrywy śnieżnej: 388 cm
  •       najwyższą roczną liczbę dni z pokrywą śnieżną: 254
  •       najwyższą roczną liczbę dni z burzą: 54

Restauracja na Kasprowym Wierchu

Jest najwyżej położoną restauracją w Polsce. Oprócz niezwykłej lokalizacji wyróżnia ją też wystrój, nawiązujący do tematyki kolei linowych i gór. Zwróćmy uwagę na kominek w kształcie wagonika kolejki oraz motywy rolek, po których biegnie lina, ciągnąca wagonik w górę.

Wnętrze zaskoczy nas klimatem stalowych elementów, bieli i szarości, lecz równocześnie sprawia całkiem przytulne wrażenie. Atmosferę budują loftowe lampy i ławeczki jakby wyjęte z poczekalni dworca kolejowego. Poczujecie tu jak mieszka się i pracuje w tak wyjątkowym miejscu.

Szef kuchni dba o to, aby menu trafiało w różnorodne gusta. Obok regionalnych smakołyków, znajdziemy też dania barowe. Sporą atrakcją będzie delektowanie się domowej roboty ciastem i pyszną kawą, na tarasie z widokiem na Tatry.

Pamiątki

Z takiej wyprawy wielu z nas chciałoby przywieźć do domu pamiątki, które przywołają malownicze wspomnienia. Te z Kasprowego są rzeczywiście wyjątkowe — można je nabyć wyłącznie w owej restauracji.

Są to wyroby rzemieślnicze jak poręczna drewniana piersiówka oraz dostaniemy tu także plakaty i pluszaki dla młodszych pociech.  

Komercyjną ofertę uzupełnia sąsiedni sklep ze specjalnie zaprojektowanymi koszulkami i ubraniami. Zdobią je wizerunki niedźwiedzia, kozicy, z odpowiednimi podpisami (np. Miś) oraz z napisem 1987, od wysokości góry, na której można te ciuchy zakupić.

Wycieczka na Kasprowy Wierch to dzień pełen wrażeń.

Jeżeli zastanawiacie się, czy warto się tam wybrać to odpowiedź może być tylko jedna: zdecydowanie tak! Szczególnie jeśli jeszcze nie było okazji, aby przejechać się kolejką czy odwiedzić atrakcje znajdujące się na wierzchołku. Bilety znajdziemy na stronie PKL, co pozwoli uniknąć stania w kolejce.

Gdy pogoda dopisze, dobrym rozwiązaniem jest wjazd wagonikiem na górę, nacieszenie się panoramą, obserwatorium i restauracją, wracać możemy natomiast szlakiem. Oczywiście, jeśli kondycja, buty i odzież jest odpowiednia do zastanych warunków. Zawsze możemy to skonsultować, sprawdzić prognozę i korzystać w pełni z górskich uroków. Udanego wyjazd

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here