Idealny dzień na Gubałówce

0
356
fot. Marcin Szkodziński

 

Gubałówka to obowiązkowy punkt wycieczek podczas pobytu w Zakopanem. Ten niewielki szczyt, mierzący 1129 m n.p.m., jest doskonałym miejscem wypadowym. Piękne widoki, doskonałe restauracje i moc atrakcji zapewniają błogi wypoczynek. Zachęcamy do skorzystania z naszych podpowiedzi, które pomogą zorganizować idealny dzień na Gubałówce.

Wyciąg na Gubałówkę

Jedną z największych atrakcji Zakopanego jest kolej linowa na Gubałówkę. Wybudowana została w 1938 roku jako druga w kraju. Od tamtej pory modernizowano ją kilkakrotnie. Obecnie składa się z dwóch wagonów i jednorazowo przewozi około 120 osób. A cała podróż zajmuje zaledwie 3,5 minuty. Bilety możemy kupić przez internet bądź w kasach i automatach na stacji.

Trasy turystyczne

Na Gubałówkę można się dostać zarówno trasami pieszymi jak i rowerowymi. Tuż za Krupówkami, koło stacji kolei linowej, znajduje się wejścia na czarny szlak. Można również iść wzdłuż torów kolejki, ale turyści muszą pamiętać, że ta trasa przebiega przez teren prywatny. Oba szlaki mają spore przewyższenia i w niesprzyjających warunkach pogodowych są śliskie i niebezpieczne.

Coś dla ciała i ducha

Na szczycie na turystów czekają restauracje z różnorodnym menu, każdy znajdzie coś dla siebie. Wiele osób wybiera słynne tarasy, skąd rozpościera się przepiękny widok na Tatry. To miejsce, w którym można usiąść na dłuższy czas i po prostu odpocząć.

Będąc na Gubałówce, nie można przegapić 100-letniego krzyża Chałubińskiego. Dla osób, które szukają duchowych przeżyć, polecamy urokliwą kaplicę pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy. To niewielka świątynia z ciekawą historią, którą rodzina Bachledów wybudowała jako wotum wdzięczności za ocalenie życia.

Plaża na Gubałówce

Od kilku lat w sezonie letnim turyści korzystają z usypanej na szczycie plaży. Rozpościera się stąd wspaniały widok na panoramę Tatr. W słoneczny dzień można się tu oddać błogiemu lenistwu. Wystarczy zamówić coś orzeźwiającego do picia, położyć się na leżaku i poczuć prawdziwie wakacyjny klimat. Każdy chce wypoczywać w takim miejscu, więc musimy się uzbroić w cierpliwość, by doczekać się wolnego leżaka.

Atrakcje dla dzieci

Rodziny z dziećmi chętnie korzystają z atrakcji dostępnych na szczycie. Dzieci na długie godziny mogą się oddać zabawie, a rodzice błogiemu odpoczynkowi. Największym zainteresowaniem cieszą się:

  • zjeżdżalnia grawitacyjna- zjazd na wózkach na trasie liczącej 750 metrów
  • park dmuchańców i trampolin
  • parki linowe odpowiednie dla starszych i trochę młodszych dzieci
  • Góralski Ślizg– dwie tuby do zjeżdżania, jedna z nich posiada aż 8 torów, na których osiągnąć można zawrotną prędkość

Zimowe szaleństwo na szczycie

Również w sezonie zimowym Gubałówka oferuje rozrywkę na najwyższym poziomie. W ostatnich latach największą popularnością cieszą się przejażdżki skuterami śnieżnymi. To atrakcja, która zapewni nam przypływ adrenaliny. Turyści mogą dowolnie wybierać długość przejazdów.

Kiedy gościmy w Zakopanem większą ekipą, możemy skorzystać z dłuższych, nawet kilkugodzinnych wypraw. Połączenie takiej wycieczki z biesiadowaniem przy ognisku będzie dla wszystkich uczestników niezapomnianą przygodą.

Galeria

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here