Trzeci dzień Europejskich Targów produktów Regionalnych rozpoczęliśmy od tradycyjnego spotkania z podhalańskimi kowalami, którzy swoje umiejętności prezentowali podczas warsztatów kowalstwa artystycznego w ramach IV Kowalskich Spotkań, poświęconych pamięci Jacka Biernacika.
Podobnie, jak w ubiegłym roku, w czasie Targów mieliśmy okazję spotkać się z Oficyną Wydawniczą Oryginały. Tym razem Aleksandra Karkowska i Barbara Caillot Dubus, autorki książki „Na Giewont się patrzy”, zaprezentowały swój najnowszy projekt – “Górale do Ameryki statkiem płynęli..”. Podczas spotkania usłyszeć można było o wrażeniach osób które w latach 60. płynęły transatlantykiem M.S Batory do Ameryki. Anegdotki, żywe wspomnienia, bezpośrednie relację pasażerów opuszczających swój kraj na krótko lub na zawsze.
W Zarembku Tradycji Tadeusz Szostak-Berda z Markiem Zaniewskim opowiedzieli o historii hutnictwa na Podhalu oraz poczęstowali uczestników wykładu „Zupą z gwoździa”.
W namiotach gastronomicznych swoje dania i wypieki prezentowały dziś członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Kościeliska oraz Gawłowa, które częstowały tradycyjną „Gawłowiańską soją” – zupą, składającą się z namoczonej soi, kiełbasy i boczku i pomidorów.
Duże zainteresowanie publiczności wzbudził pokaz freestylerów z Krakowskiej Szkoły Barmanów.
Ważnym punktem programu był rozpoczęcie konkursu na Najlepszy Produkt Spożywczy tegorocznych Targów. Przygotowane przez wystawców produkty oceniało Jury w składzie: MARCIN POLUS – Prezes Małopolskiego Stowarzyszenia Kucharzy i Cukierników, JAN FILIPCZYK – Członek Małopolskiego Stowarzyszenia Kucharzy i Cukierników i Polskiej Akademii Sztuki Kulinarnej, MARCIN PARDA – Wice Prezes Małopolskiego Stowarzyszenia Kucharzy i Cukierników, PIOTR SABALA – Członek Polskiej Akademii Sztuki Kulinarnej, – PIOTR DZIADKOWIEC – Prezes Krakowskiej Szkoły Barmanów, MARCIN ŚWIDER – Konsultant ds. Gastronomii firmy Iglotex oraz ANNA WÓJCIK – z firmy Philipiak Milano.
Na Targowej scenie zaprezentowały się zespoły: Zbójnicek z Zębu, Gypsy Jazz Squad z Zakopanego oraz Harnasie z Suchego.
Zespół regionalny „Zbójnicek” został założony w Zębie w 1964 roku przez Marię Stoch. Pomysł założenia zespołu zrodził się zupełnie przypadkowo, kiedy to przygotowała szkolną akademię i dobierała dzieci do recytowania wierszy i gawęd i śpiewania piosenek, których słowa sama układała. Działalność zespołu to przede wszystkim śpiew, taniec i muzyka Skalnego Podhala prezentowane na festiwalach, uroczystościach lokalnych, krajowych oraz zagranicznych. Na przestrzeni ostatnich 20 lat zespół gościł m. in. w Anglii, Niemczech, na Węgrzech, Słowacji w Norwegii, Macedonii i Serbii. „Zbójnicek” ma w swoim dorobku wiele sukcesów i wyróżnień oraz czołowych miejsc w różnych konkursach, przeglądach i festiwalach.
Zespół „Gipsy Jazz Squad” tworzą głównie uczniowie zakopiańskich szkół. Grupa wystąpiła składzie: Jakub Bednarz – skrzypce, Zespół Szkół Budowlanych w Zakopanem, Dawid Kluś – perkusja, Jakub Kluś – akordeon, LP im. A. Kenara w Zakopanem, Marcin Leśniak – gitara, Michał Pawlikowski – kontrabas, LP im. A. Kenara w Zakopanem. Gościnnie z zespołem zaśpiewał Marek Wacławski.
Zespół regionalny „HARNASIE” im Anieli Gut-Stapińskiej działa przy Związku Podhalan Oddział Suche, liczy 30 osób. Zespół został założony w 1958 roku, przy Mineralnej Spółdzielni Pracy ”Poronin” w Suchem. Rekrutował się z członków zamieszkałych w: Suchem, Poroninie, Zębie, Białym Dunajcu, Gliczarowie, Stasikówce, oraz innych miejscowościach, gdzie nie działały zespoły regionalne. W 1960 roku odegrał kilkadziesiąt razy napisane przez Anielę Gut–Stapińską „Wesele Góralskie”, dlatego przyjął jej imię. Przez lata swej działalności Zespół ”Harnasie” uczestniczył w licznych festiwalach, przeglądach, konkursach, imprezach w kraju i za granicą, osiągając wiele sukcesów artystycznych. W uznaniu zasług za ofiarną pracę i krzewienie kultury ludowej Zespół ”Harnasie” został wielokrotnie odznaczony, m.in. Złotą Odznaką „Za Zasługi dla Ziemi Krakowskiej”, Złotą Odznakę „za Zasługi dla Województwa Nowosądeckiego” oraz Złotą Odznaką „Za Zasługi dla Zakopanego”.