Mała Armia Janosika w Nowym Targu

0
439

Mała Armia Janosika w Nowym Targu

na wyjątkowy Koncert Papieski w piątek 13 października zaprasza Miejskie Centrum Kultury.

Mała Armia Janosika – kapela góralska, zespół folklorystyczny czy też grupa artystyczna, zainspirowana kulturą góralską, ale jednocześnie nawiązująca do innych kultur, potrafiąca wyjść poza utarte schematy, motywująca do kreatywności w muzyce, poszerzania horyzontów i realizowania własnej pasji.

Pomysłodawcą tego projektu muzycznego jest Damian Pałasz – skrzypek, muzyk i wizjoner, który w lutym 2015 roku utworzył w Rabie Wyżnej sekcję nauki gry na skrzypcach i basach podhalańskich.

Obecnie Mała Armia Janosika liczy 180 członków (w wieku od 3 do 70 lat). Siedziba Zespołu znajduje się w usytuowanej na południu Polski miejscowości Raba Wyżna. Tam też Zespół regularnie odbywa próby i przygotowania do występów artystycznych.

Nazwa zespołu to użyty oksymoron mała armia, podkreśla liczebność zespołu (armia) złożonego w dużej mierze z dzieci (mała), zaś słowo Janosik (legendarny karpacki zbójnik) ma na celu przywoływanie skojarzenia z folklorem Karpat. Zespół w ciągu roku cyklicznie wyrusza w trasy koncertowe występując na terenie całej Polski. Na swoim koncie ma już zagranych kilkadziesiąt koncertów  o charakterze ludowym, świątecznym, papieskim oraz patriotycznym. Nazywana również Największą Góralską Kapelą w Polsce zrzesza dzieci i młodzież z Raby Wyżnej i okolic.

W 2019 roku do Małej Armii Janosika dołączyła sekcja muzyczna tworząc instrumentalny Band w obecnym składzie:
– Damian Pałasz – dyrygent, skrzypce
– Rafał „Piętaszek” Nowak – instr. Klawiszowe
– Wojtek Czyrnek – gitary
– Mariusz Pacyga – gitara basowa
– Grzegorz Jaromin – instrumenty perkusyjne

Mała Armia Janosika w Nowym Targu

Koncert Papieski Małej Armii Janosika w MCK. 13.10.2023 / godz.19.00
cena biletów: 30 zł / dostępne w kasie MCK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here