Arabska jesień w Zakopanem

0
928

Arabska jesień w Zakopanem – 

goście z Bliskiego Wschodu najwyraźniej dobrze się czują w stolicy Tatr. Do tej pory turyści z Omanu, Jemenu i Arabii Saudyjskiej do Zakopanego przyjeżdżali głównie w wakacje, w tym roku postawili również na jesienny odpoczynek pod Giewontem.

Arabskie Zakopane to określenie od jakiegoś czasu przyjęło się do opisania zjawiska masowego przyjazdu turystów z krajów arabskich do zimowej stolicy Polski. To stosunkowo nowy trend, który zaczął pojawiać się w ostatnich latach, zwłaszcza po wznowieniu lotów sezonowych z Półwyspu Arabskiego do Polski.

Jak twierdzą eksperci turystyka arabska ma duże znaczenie dla branży turystycznej w Zakopanem, ponieważ goście z krajów arabskich są atrakcyjni pod względem finansowym. Przyjeżdżają dużymi rodzinami, często 6-7-osobowymi i zostają w Zakopanem na dłużej. Wynajmują drogie hotele lub całe domy, są hojni, zadowoleni i zostawiają wysokie napiwki.

Najczęściej  spędzają w mieście dwa tygodnie, uwielbiają deszcz i masowo wykupują polski miód. Chętnie spędzają wolny czas na Krupówkach i Gubałówce. Chętnie udostępniają w social mediach zdjęcia z Morskiego Oka, które potem przyciągają następnych gości.    Charakterystycznie ubrani wyróżniają się na ulicach Zakopanego. Kobiety w burkach lub hidżabach z dziećmi, zawsze w towarzystwie swoich mężów.

Halal w Zakopanem

حلال زاكوباني

Górale nie kryją zadowolenia, że arabscy turyści także jesienią chcą odpoczywać w Zakopanem, bo to goście, którzy nie oszczędzają na zakupach, gastronomii czy atrakcjach turystycznych. 

Choć ja przyznają lokalni przedsiębiorcy arabscy turyści nie są najprostszymi klientami do obsługi, powoli dostosowują się do ich wymagań. Turystyka arabska jak podkreślają ma swoje specyficzne cechy kulturowe i zwyczajowe. 

Szefowie kuchni starają się sprostać specyficznym kulinarnym wymaganiom przyjezdnym z Arabii. Wyznawcami islamu nie jedzą wieprzowiny, dodatkowo zwracają uwagę na to, czy mięso pochodzi z uboju rytualnego! Jak podkreślają mięso halal ma pochodzić od zwierząt hodowanych w naturalnych warunkach, karmionych paszą bez GMO i antybiotyków. Dlatego restauratorzy w Zakopanem wchodząc naprzeciw gościom z Bliskiego Wschodu wprowadzają nowe dania i przygotowują menu w języku arabskim.

Co jeszcze wyróżnia turystów z Omanu, Jemenu i Arabii Saudyjskiej? Goście z Bliskiego Wschodu mają trudności nie tylko w porozumiewaniu się w języku polskim, ale także angielskim. Nie interesują się zbytnio górskimi wędrówkami, wolą zwiedzać łatwo dostępne miejsca, takie jak Krupówki, Kasprowy Wierch czy Morskie Oko. 

Magiczna jesień w Zakopanem 

Planujesz przyjazd w góry? Szukasz w internecie: „Zakopane noclegi” lub  „Hotele Zakopane” – sprawdź nasz katalog miejsc noclegowych w Zakopanem:  www.zakopane.info/firmy/k/noclegi-zakopane/ 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here