Menu bez glutenu – Zakopane

0
306
Pstrąg górski to idealna propozycja dla osób uczulonych na gluten.
Pstrąg górski to idealna propozycja dla osób uczulonych na gluten.

Menu bez glutenu — Zakopane

Jak zjeść smacznie i zdrowo w Zakopanem? Poradnik dla osób na diecie bezglutenowej.

Zakopane to nie tylko piękne widoki, ale także raj dla smakoszy, którzy mogą spróbować tradycyjnych potraw regionalnych, takich jak oscypki, kwaśnica czy moskole. Co zrobić, jeśli jesteś na diecie bezglutenowej i nie możesz jeść produktów zawierających gluten? Czy musisz rezygnować z kulinarnych specjałów Zakopanego? Oczywiście, że nie!

W tym artykule podpowiemy Ci, gdzie i co zjeść, jeśli szukasz kuchni bez glutenu w Zakopanem.

Co to jest gluten i dlaczego należy go unikać?

Gluten to białko roślinne, które występuje w niektórych zbożach, takich jak pszenica, żyto, jęczmień czy owies. Nadaje on ciastu sprężystość i elastyczność, dlatego często jest używany do produkcji pieczywa, makaronu, ciastek, sosów, a nawet piwa.

Bóle brzucha, biegunka, zaparcia, wzdęcia, nudności, wymioty, wysypki, bóle głowy, zmęczenie, depresja czy zaburzenia koncentracji to tylko niektóre dolegliwości, na które cierpią osoby nietolerujące gluten.  Osoby cierpiące na celiakie, chorobe Duhringa bądź nietolerujące gluten  muszą całkowicie wyeliminować gluten z diety, aby uniknąć poważnych powikłań zdrowotnych. 

Jak znaleźć restaurację z menu bez glutenu w Zakopanem?

Restauracja z menu bez glutenu w Zakopanem to taka, która oferuje dania przygotowane z produktów bezglutenowych, takich jak mąka bez glutenu, makaron bez glutenu, sosy bez glutenu czy bulion bez glutenu. Produkty bezglutenowe są oznaczone specjalnym symbolem, który przedstawia przekreślone kłosy zboża. Można go znaleźć nie tylko na opakowaniach produktów spożywczych, ale coraz częściej w restauracjach, które oferują dania bez glutenu.

Kuchnia bez glutenu to nie tylko bezglutenowe produkty 

Kuchnia bez glutenu wymaga odpowiedniego przygotowania i świadomości zarówno ze strony kucharzy jak i obsługi. Nie wystarczy tylko zastąpić produkty z glutenem produktami bezglutenowymi. Należy przede wszystkim zadbać o to, by nie doszło do zanieczyszczenia krzyżowego, czyli przeniesienia glutenu z jednego produktu na drugi. To nie lada wyzwanie dla restauratorów, którzy chcą serwować dania osobom uczulonych na gluten.

Menu bez glutenu: Zakopane? Kuchnia góralska może być oczywiście kuchnią bezglutenową. Ważne jest restauracje stosowały odpowiednie procedury, a także używały oddzielnych naczyń i sprzętów kuchennych podczas przygotowywania potraw. To wyjątkowo ważne, bo zapewnia chorym bezpieczeństwo, zdrowie i komfort.

Zastanawiasz się gdzie zjeść bezglutenowy posiłek — zobacz, gdzie byliśmy i jakie dania polecamy: www.zakopane.info/zakopane-bez-glutenu-restauracje-bez-glutenu-w-zakopanem/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here