Niezwykłe ciekawostki o Zakopanem

0
745

Wybór ciekawostek

Ciekawostek o Zakopanem znajdziemy niezliczoną ilość. Miasto, dzięki swojemu położeniu, niezwykłemu klimatowi i wybitnym osobistościom, które je ukochały, kryje mnóstwo tajemnic. To właśnie te nieoczywiste smaczki sprawiają, że fascynuje nas ten kurort jeszcze bardziej. Niektóre ciekawostki mogą zaskoczyć nawet największych miłośników Zakopanego.

Uzdrowiskowe Zakopane

Zakopane jest najbardziej znanym i najchętniej odwiedzanym kurortem zimowym w naszym kraju. Niewiele osób zdaje sobie sprawę jednak, że sto lat temu było najnowocześniejszym uzdrowiskiem w Polsce.

Dzięki staraniom warszawskiego lekarza Tytusa Chałubińskiego w 1885 roku Zakopane oficjalnie uzyskało status uzdrowiska. Czyste powietrze i specyficzny mikroklimat służył przede wszystkim leczeniu chorych na gruźlicę.

Gorące źródła w Jaszczurówce

Zanim Tytus Chałubiński rozsławił lecznicze walory Zakopanego na cały kraj, w mieście już od kilkudziesięciu lat leczono pacjentów w wodach termalnych. Ciepłe źródła występowały licznie w Jaszczurówce, gdzie budowano ośrodki medyczne. Woda miała tylko około 20 stopni, ale dla górali, kąpiących się w rwących potokach, była bardzo gorąca. Wybudowane baseny były otwarte dla każdego.

Niestety z czasem wody termalne zaczęły się mieszać z Olczyskim Potokiem i ich temperatura znacznie się obniżyła. Dzisiaj dawne baseny zamieniono w kompleks stawów, które są siedliskiem unikatowych gatunków gadów i płazów.

Strażnicy krokusów

fot. Marcin Szkodziński

Strażnicy krokusów to jedna z najbardziej zaskakujących ciekawostek o Zakopanem. Dziesiątki wolontariuszy wyrusza wiosną na szlaki Doliny Chochołowskiej i Kościeliskiej, by pilnować ogromnych połaci kwitnących krokusów. Każdego roku na przełomie marca i kwietnia tłumy turystów pojawiają się w dolinach, by rozkoszować się pięknem tych kwiatów.

To chęć ratowania przyrody skłoniła Tatrzański Park Narodowy do zatrudniania strażników krokusów. Ilość turystów i ich nieuwaga w przemierzaniu szlaków poważnie zagrażała tym zapierającym dech w piersiach widokom połaci krokusów.

Pierwszy narodowy styl architektoniczny

Zakopane słynie z pięknej architektury drewnianej, którą turyści chętnie podziwiają na ulicy Kościeliskiej czy Krzeptówkach. Mało osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że budownictwo to powstało w unikatowym zakopiańskim stylu stworzonym przez Stanisława Witkiewicza.

Charakterystyczne drewniane budowle czerpiące inspiracje z góralskich chałup stały się wizytówką pierwszego narodowego stylu architektonicznego w Polsce. Styl zakopiański nie ograniczał się tylko do budownictwa w Stolicy Tatr. Do dzisiaj możemy podziwiać przykłady tego stylu w najbardziej znanych uzdrowiskach Polski.

Tradycyjny redyk

Wypasanie owiec to nie tylko część góralskiego folkloru, ale stały element życia mieszkańców. Każdego roku pasterze pod koniec kwietnia wyruszają z owcami na zakopiańskie hale i przez około 5 miesięcy mieszkają w bacówkach.

Na miejscu wytwarzają sery i żętycę, które turyści mogą od nich zakupić. Na początku października wracają do domów, by oddać gazdom ich owce. Ten powrót z hal nazywany redykiem jest wielkim świętem. Bacowie i juhasi w odświętnych strojach w rytmach góralskiej muzyki przemierzają zakopiańskie ulice. Dla turystów taki widok jest niezapomnianym przeżyciem.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here