Szlak Oscypkowy zaprasza

0
562
fot. Marcin Szkodziński

Śladem podhalańskiego oscypka

Zakopane to bez wątpienia, królestwo oscypka. Turyści przybywający w rejony Podhala rozpieszczają swoje kubki smakowe tymi górskimi przysmakami. Miłośnicy tutejszych rarytasów, którzy chcą zagłębić się w historię, poznać tradycję i produkcję oscypka powinni poznać Szlak Oscypkowy oraz odwiedzić Muzeum Oscypka w Zakopanem.

O tym czym jest oscypek i jak się go wyrabia, przeczytacie tutaj.

Szlak Oscypkowy

W ciągu minionych lat oscypek zyskał tak dużą popularność, że Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury w 2006 roku utworzyła specjalny Szlak Oscypkowy. Jest to szlak turystyczny, na którym znajduje się 50 obiektów związanych z produkcją podhalańskiego sera. Turysta, przemieszczając się od bacówki do bacówki, ma możliwość poznania dziedzictwa kulturowego tutejszego regionu.

Warto podkreślić fakt, że do większości bacówek nie da się dotrzeć samochodem. Do zwiedzenia całego szlaku potrzeba dużo czasu. Dlatego proponujemy, aby robić to etapami.

Podróżnik, przemieszczając się tym szlakiem, ma możliwość usłyszenia opowieści bacy w góralskiej gwarze. Zobaczy pomieszczenia, w których powstaje oscypek oraz pozna szczegóły związane z hodowlą owiec. Usłyszy także wiele innych ciekawostek związanych z tutejszym rejonem.

Na Szlaku można też odwiedzić liczne szałasy, w których odbywają się wypasy owiec.  Warto także wspomnieć, że Szlak Oscypkowy to jeden z najpiękniejszych szlaków znajdujących się na terenie Małopolski.

Bacówki na Szlaku Oscypkowym

Na Szlaku Oscypkowym znajduje się 25 bacówek, a każda z nich posiada specjalne certyfikaty, niezbędne do wyrobu oscypków.

Spośród całej listy bacówek, do najciekawszych należą:

  • bacówka w Kuźnicach — to jedna z najbardziej popularnych i najczęściej odwiedzanych bacówek, znajduje się najbliżej Zakopanego i to właśnie od niej najlepiej zacząć swoją przygodę.
  • bacówka w Kalatówkach — jej właścicielem, jak i tej w Kuźnicach, jest baca Andrzej Staszel, który od wielu lat skrywa rodzinną recepturę, na jeden z najlepszych oscypków, bacówka znajduje się na drodze do Giewontu.
  • bacówka w Dolinie Chochołowskiej — jest własnością bacy Andrzeja Gal Ziemby, a oscypki w niej produkowane zyskały miano oscypków papieskich, jest to miejsce często odwiedzane przez Jana Pawła II.
  • bacówka w Bustryku — nazywana przez wielu „bacówką na końcu świata”, jest jedną z najmłodszych bacówek, a jej gospodarzem jest baca Bogdan Lassak.
  • bacówka w Nowym Targu (przy lotnisku) – jest własnością bacy Stanisława Łasia, miejsce to, charakteryzuje się największą hodowlą owiec na całym Podhalu, tutejsze stado liczy ponad 1200 zwierząt.

To tylko kilka z wielu bacówek znajdujących się na terenie Szlaku Oscypkowego.

Muzeum Oscypka w Zakopanem

Muzeum Oscypka w Zakopanem to kolejne miejsce w tym rejonie, które powinien zobaczyć każdy miłośnik zakopiańskich przysmaków. Podczas wizyty w tym miejscu, uczestnik zobaczy wszystkie etapy powstawania oscypka. Pozna również historię jego powstania oraz dowie się skąd przybyli pasterze na tutejsze tereny.

Ponadto każdy uczestnik pokazu powstawania podhalańskiego sera będzie miał możliwość samodzielnego zrobienia oscypka, pod okiem doświadczonego bacy. Planując wycieczkę do muzeum, warto wcześniej zadzwonić i umówić się na wizytę, gdyż pokazy odbywają się, kiedy uzbiera się lista co najmniej 20 chętnych osób.

Oscypek to bez wątpienia, wizytówka podhalańskich terenów. Każdy, kto chce poznać jego historię oraz sposób powstawania powinien udać się Szlakiem Oscypkowym, oraz odwiedzić Muzeum Oscypka w Zakopanem.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here