Pamiętasz Koziołka Matołka? Odwiedź muzeum Makuszyńskiego.

0
554

Muzeum Kornela Makuszyńskiego w Zakopanem

Pisarz jest jedną z wielu znanych postaci polskiej literatury, która swe losy związała z Zakopanem. Miał tutaj swoją letnią rezydencję – Willę Opolanka. Obecnie mieści się w niej jego biograficznego muzeum.

Historia powstania muzeum

Willa „Opolanka”, była przez wiele lat letnią rezydencją Kornela Makuszyńskiego i jego żony. Makuszyńscy przyjeżdżali tam od roku 1934 i spędzali w niej kilka miesięcy w roku. Były to głównie miesiące letnie, ale też zimowe. Po II wojnie światowej Kornel Makuszyński z żoną zamieszkał w willi na stałe. Pisarz mieszkał tam aż do swojej śmierci w 1953 roku. Pochowano go na zakopiańskim Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku.

Przed willą w roku 1955 został odsłonięty pomnik Kornela Makuszyńskiego, z towarzyszącym mu Koziołkiem Matołkiem – popularnym bohaterem jego historyjki obrazkowej dla dzieci. Stanowiła ona dzieło prekursorskie dla polskiego komiksu.

Budynek przekształcono w muzeum w roku 1966, jako filię Muzeum Tatrzańskiego. Wdowa po pisarzu – Janina Gluzińska-Makuszyńska przekazała dla muzeum swoje zbiory po pisarzu.

Co można zobaczyć w muzeum?

W Willi Opolanka do zwiedzania udostępnione są cztery pokoje muzealne. Znajdują się one w dawnym mieszkaniu, w którym mieszkali Makuszyńscy. Muzeum posiada bogaty księgozbiór, w którym znajdują się książki Kornela Makuszyńskiego i ich różne wydania. Znajdziemy tam również informacje historyczno-literackie dotyczące jego twórczości, czy literaturę pamiętnikarską.

W muzeum są nie tylko rękopisy Makuszyńskiego, ale też jego korespondencja listowna z wybitnymi literatami, muzykami, ludźmi teatru i z całego ówczesnego kręgu kulturalno-społecznego. Poza tym w zbiorach muzeum znajduje się też bogata korespondencja z czytelnikami, a także projekty ilustracji do książek pisarza.

Księgozbiór, jaki zobaczymy w muzeum stanowi tylko niewielką część biblioteki Kornela Makuszyńskiego. Podczas II wojny bomba uderzyła w kamienicę, w której znajdowało się warszawskie mieszkanie pisarza. Prawie cały jego dobytek uległ zniszczeniu, a wraz z nim wiele cennych książek i pamiątek. Kornel Makuszyński planował w grudniu 1939 wydać drugą część przygód ,,Szatana z siódmej klasy”, pod tytułem ,,Drugie wakacje szatana”, niestety bomba zniszczyła rękopis.

W Muzeum Kornela Makuszyńskiego znajdziemy także zbiór fotografii i wycinków prasowych związanych z pisarzem.

Są tam również dzieła sztuki, znanych, polskich artystów np.:

  • obrazy twórców takich jak: Julian Fałat, Włodzimierz Jarocki, Fryderyk Pautsch, Kazimierz Skoczylas, czy Stanisław Wyspiański,
  • rzeźby autorstwa Konstantego Laszczki i Henryka Kuny.

W muzeum znajdują się także zabytkowe meble – najczęściej w stylu biedermeier, które stanowiły wyposażenie mieszkanie Kornela Makuszyńskiego. Obejrzymy tam również: miniatury, tkaniny artystyczne np. modlitewnik perski, czy dywan wschodni, porcelanę – chińską, angielską, czy saską; wiele różnych dzieł sztuki, które miały charakter użytkowy – zegary, lampy, szkło.

W 2019 roku prezydent Polski – Andrzej Duda przyznał Kornelowi Makuszyńskiemu  pośmiertnie Order Orła Białego. Przy okazji uroczystej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Order obejrzymy w muzeum.

Muzeum Kornela Makuszyńskiego jest miejscem na mapie Zakopanego, które warto zobaczyć. Możecie również odwiedzić grób pisarza na cmentarzu na Pęksowym Brzyzku, który bardzo często jest obsypany tarczami szkolnymi w dowód uznania od kolejnych pokoleń dzieci, czytających utwory tego docenianego autora i społecznika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here