Tatry, jedyne w Polsce góry o charakterze alpejskim
Tatry są wielką osobliwością na przyrodniczej mapie Polski. To pasmo górskie wypiętrzyło się wysoko ponad sąsiednie krainy. Obejrzycie tu najwyższe polskie szczyty i najgłębsze jaskinie. Śnieg nawet w pełni lata nie jest tutaj żadnym zaskoczeniem.
Wyłącznie w tych górach głębokie polodowcowe jeziora przez ponad połowę roku skute są lodem. Tatry kryją wiele skarbów natury niespotykanych nigdzie indziej. Jedynie w tych górach przemierzysz bory limbowe i zachwycisz się licznie kwitnącymi szarotkami, skalnicami czy uroczymi sasankami.
Na tych wyniosłych turniach żyją kozice, świstaki i norniki śnieżne. Poza Tatrami tylko w Bieszczadach przechadzają się niedźwiedzie, których populację udało się ochronić.
Orły przednie szybują majestatycznie, na tle niedostępnych turni. Do tego wciąż mnóstwo jest tu śladów wyjątkowej kultury górali podhalańskich, wyrosłej z wielu wieków tradycji pasterskiej i walki o przetrwanie na skalistej ziemi.
Tatrzański Park Narodowy
TPN działa od 1954 roku i obejmuje powierzchnię aż 21 164 hektarów. Wchodzi on w skład światowego rezerwatu biosfery. Do parku należy cała polska część Tatr, stanowiących najwyższą część Karpat w Polsce. Graniczy on z parkiem narodowym po stronie słowackiej.
Najwyższym szczytem u nas są oczywiście Rysy – 2499 n.p.m. Dwutysięczników jest więcej, a i nieco niższe wierzchołki jak Kasprowy Wierch czy Giewont są pełne majestatu.
Kolejną zaletą parku jest występowanie wielu jeziorek polodowcowych. Potocznie nazywamy je stawami. Największą powierzchnię, ok. 34,5 ha zajmuje słynne Morskie Oko. Jego głębokość dochodzi do niemal 51 metrów. Drugie miejsce należy do Wielkiego Stawu Polskiego.
Znajdziemy tam również piękne wodospady jak Wielka Siklawa, o wysokości ok. 70 metrów czy Wodogrzmoty Mickiewicza, których wieszcz nie miał szczęścia zobaczyć. My za to możemy nimi cieszyć oczy.
Długość szlaków turystycznych to ponad 240 km. Turystyka narciarska obfituje w kilkadziesiąt kilometrów tras. Są to trasy zjazdowe, nartostrady, skocznie narciarskie, trasy biegowe, tor lodowy i stok slalomowy. Ponadto czekają na Was: kolej linowa kabinowa na Kasprowy, wyciągi krzesełkowe oraz orczykowe. Powszechnie uprawiane jest w parku Taternictwo i latanie na paralotniach. Skorzystacie również z kilku tras rowerowych i ścieżek dydaktycznych.
Baza edukacyjna TPN
- Centrum Edukacji Przyrodniczej
Opis znajdziesz poniżej i w tym linku do osobnego artykułu na temat Centrum
- Tatrzańskie Lapidarium
Mamy tu swoiste Tatry w miniaturze. Na dosyć niewielkiej przestrzeni zgromadzono niemal wszystkie rodzaje skał, które tworzą nasze Tatry. Dodatkowo w skalnym ogrodzie posadzono także rośliny charakterystyczne dla danego typu skał i występujące w Tatrach na różnych wysokościach
- Wystawa Plenerowa Podhalanie
Wystawa przybliżająca życie i kulturę mieszkańców Podhala.
- Wystawa Zamoyscy i ich dzieło w Spichlerzu
Wystawę urządzono w zabytkowym Spichlerzu. Jest on częścią zespołu dworkowo-parkowego w Kuźnicach. Budynek ten został wybudowany przez hrabiego Zamoyskiego około 1895 roku. Był magazynem zboża dla gospodarstwa kuźnickiego i szkoły prowadzonej przez matkę hrabiego – generałową Jadwigę Zamoyską.
- Wozownia w Kuźnicach
Budynek dawniej mieścił wozownie i stajnie. Po remoncie mieściła się tam wystawa prezentująca kolekcję kręgowców Antoniego Kocyana. Obecnie trwają prace nad nową koncepcją wystawy, której otwarcie planowane jest na ten rok.
Wstęp do tych atrakcji jest bezpłatny, poza Salą Odkryć w CEP. Aby kupić bilety, także na parkingi, warsztaty organizowane przez TPN, bus Zakopane-Palenica i sprawdzić dostępność miejsc zajrzyjcie na: https://tpn.pl/zwiedzaj/e-bilety
Dlaczego warto odwiedzić Salę Odkryć zwaną też krainą odkryć dziecięcych?
To sala, w której najmłodsi sami mogą poznać przyrodę, odkrywać Tatry przez własne interaktywne doświadczenia. Poprzez dynamiczną zabawę w technice Kinect oraz grom multimedialnym. W jednej z gier dziecko wciela się w postać kozicy lub jelenia. Polega to na tym, że kamery rejestrują ruch ciała grającego i jest on przenoszony na ekran, przy czym grający jest kozicą skaczącą po skałach.
Inne gry na ekranach dotykowych polegają na znajdowaniu obiektów ukrytych pośród tatrzańskich ostępów. Uczą one jak spakować plecak na górską wyprawę czy zapoznające dzieci ze strojem góralskim. Są również quizy pokazujące bioróżnorodność Tatr, ich geologię. W innej grze dzieci sterują świstakiem, który zdobywa pokarm na zimę i chroni się przed niebezpieczeństwem.
Jest tam również salka filmowa, gdzie dzieciaki mogą dowiedzieć się, dlaczego przy tatrzańskich szlakach nie ma koszy na śmieci i czemu do parku narodowego nie wprowadza się psów. Jest tu całe mnóstwo fascynujących eksponatów, które nasze pociechy mogą wykorzystać do aktywnej nauki poprzez zabawę. Serdecznie polecamy.
Przybywajcie ku samiuśkim Tatrom, boście jesce nie syćko tam widzieli :), hej!