Spływ przełomem Dunajca – super przygoda w okolicy Zakopanego

0
5798

Kiedy poszukujemy miejsca, w którym można nabrać nowej energii i zdystansować się od codziennych trosk, często do głowy przychodzą góry, szczególnie miasto pod Giewontem. Tam, w towarzystwie bajecznych krajobrazów solidnie odpoczniemy, wiele radości sprawi nam delektowanie się specyficzną atmosferą. Nie będzie problemów ze znalezieniem sposób na miłe spędzenie czasu.

Jeżeli zdecydujemy się na wyjazd w okresie od kwietnia do października, koniecznie zwróćmy uwagę na atrakcję, jaką jest spływ Dunajcem w Zakopanem.

Nietuzinkowy pomysł na poznanie gór

Gdy jesteśmy w górach chcemy jak najwięcej z nich czerpać. Przebywamy na świeżym powietrzu, aby chłonąć klimat i móc obserwować spektakularne widoki. Uwielbiamy odkrywanie nowych zakątków, poznawanie tych wszystkich malowniczych miejsc, o których czytaliśmy w przewodnikach. Jedni chętnie wędrują po szlakach, inni wolą przejażdżki rowerowe, nie brakuje też miłośników wypraw na quadach. Warto polecić nieco inny pomysł na poznanie uroku gór, a mianowicie spływy Dunajcem – na splyw.pl można zapoznać się z ciekawą ofertą w tym zakresie.

Ten organizator z kilkunastoletnim doświadczeniem na pewno nie zawiedzie. Trzeba od razu podkreślić, że żadna inna firma w regionie nie posiada tak rozbudowanej oferty. Poza wycieczką drewnianą tratwą, istnieje możliwość skorzystania z dodatkowych atrakcji.
Miłośnicy góralskiej nuty mogą po spływie udać się na biesiadę i szaleć w towarzystwie znakomitej kapeli. Fani rozrywek z adrenaliną chętnie wsiądą na mocne, ryczące, pokonujące trudne tereny quady. Natomiast osoby, które uwielbiają przejażdżki na rowerach z radością wybiorą się na wyprawę wokół Jeziora Czorsztyńskiego. Firma doskonale potrafi zadbać o swych klientów i przygotowała dla nich szereg ciekawych propozycji, by każdy mógł wybrać dla siebie najodpowiedniejszą atrakcję, która urozmaici spływ. Nie od dziś bowiem wiadomo, że turyści mają spore oczekiwania, prawda?

Płynąc drewnianą tratwą przyglądamy się otoczeniu, które ujmuje. W sceneriach królują majestatyczne szczyty, nie brakuje też cudownej przyrody. Z dala od miejskiego szumu nietrudno odciąć się od rzeczywistości. Czas umilają barwne, humorystyczne opowieści flisaków. Spływ daje wiele frajdy, a na twarzach malują się szerokie uśmiechy – jak mogłoby być inaczej, skoro poznajemy tak ciekawe tereny, odprężamy się i cieszymy czarem gór?

Spływ Dunajcem – trasa

Trasa spływu rozpoczyna się w Sromowcach i kończy w Szczawnicy. Na tratwie pokonujemy kilkanaście kilometrów. Podczas wycieczki mamy możliwość skorzystania z dodatkowych atrakcji jak np. zwiedzanie zamku w Niedzicy, kościółka w Dębnie, spacer po zaporze na Dunajcu. Płynąc widzimy Trzy Korony, czy Czerwony Klasztor.

Należy podkreślić, że przełom Dunajca zalicza się do jednych z najciekawszych w Europie. Miejsce jest zjawiskowe, ale też tajemnicze, ponieważ wciąż nie wiadomo jak tak naprawdę powstało. Według naukowców Dunajec był zupełnie zwykłą rzeką i dzięki piętrzącym się Pieninom i wcinaniu się wody w wapienne podłoże, wyżłobił przełom. Jednak ludzie często nie przyjmowali wyjaśnień naukowców i tworzyli legendy na temat powstania przełomu Dunajca. Jedna z nich mówi o tym, że to Bolesław Chrobry mieczem wybił ujście rzece, inna, że rycerz Ferkowicz ścigał króla węży i droga, którą podążał, to właśnie przełom. Z zakątkiem tym wiąże się także postać Janosika, który miał przeskoczyć rzekę podczas ucieczki przed hajdukami. Na jednej ze skał podobno widać odbite ślady jego kierpców.

Spośród licznych atrakcji miasta pod Giewontem, spływ zasługuje na szczególne zainteresowanie. Wycieczka na tratwie będzie niezwykłym doświadczeniem i okazją do zobaczenia górskiego świata z innej perspektywy. Zarówno wiosną, latem, jak i jesienią dostarczy samych pozytywnych przeżyć!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here