Tatrzański Festiwal Zespołów Góralskich Złote Kierpce 

0
705

Przed nami, już niebawem kolejna edycja Tatrzańskiego Festiwalu Zespołów Górskich Złote Kierpce. Wydarzenie odbędzie się w dniach 22 i 23 kwietnia, w Kinie Giewont w Zakopanem. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa.

Kilka słów o Festiwalu

Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się w 2010 roku. Od tego czasu, co roku ma miejsce jego kolejna edycja. Celem imprezy jest podtrzymywanie góralskiej tradycji, przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Wydarzenie to jest świetną okazją do nowatorskiego spotkania, wymiany doświadczeń oraz prezentacji talentów.

Festiwal rozpoczyna się malowniczym korowodem występujących zespołów przez Krupówki. W przedsięwzięciu udział biorą zarówno mieszkańcy Zakopanego jak i goście odpoczywający na Podhalu, pragnący doświadczyć tutejszej kultury.

Impreza ma charakter konkursowy, w trakcie którego wybierani są najlepsi kandydaci do Karpackiego Festiwalu Dziecięcych Zawodów Regionalnych W Rabce-Zdrój. Zwodnicy konkursu z wielką pieczołowitością i starannością przygotowują się do występu, aby jak najlepiej zaprezentować swoje talenty.

Konkurs obejmuje zespoły w dwóch kategoriach wiekowych:

  • 6 – 14 lat,
  • 14 – 18 lat.

Każda uczestnicząca grupa prezentuje 20, 25-minutowy pokaz oparty o tradycyjny folklor, tradycje i zwyczaje podhalańskie. Młodsza grupa wiekowa przedstawia w swoim pokazie ludowe gry i zabawy, starsza grupa natomiast porusza tematykę pasterską, zalotną oraz obrzędową. Występom towarzyszą tańce, śpiew, muzyka oraz góralski folklor.

Uczestnicy konkurują ze sobą o różne nagrody. Nagrodą główną są złote, srebrne i brązowe kierpce. Zwycięzcy wygrywają także występ na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem w trakcie koncertu Mali Górale.

XIV Tatrzański Festiwal Zespołów Góralskich Złote Kierpce

22 i 23 kwietnia będzie miała miejsce 14 edycja Tatrzańskiego Festiwalu Zespołów Góralskich Złote Kierpce. Impreza odbędzie się w Kinie Giewont przy ul. Kościuszki 4 w Zakopanem.

Początek wydarzenia zarówno 22 jak i 23 kwietnia to godzina 10.30, planowane zakończenie późnym popołudniem. Szczegółowy plan Festiwalu będzie dostępny już wkrótce.

Organizatorem imprezy jest Miasto Zakopane, natomiast współorganizatorem Starostwo Powiatowe Zakopanego oraz Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” z Nowego Sącza. Partnerem spotkania jest Związek Podhalan z oddziału w Zakopanem.

Tatrzański Festiwal Zespołów Góralskich Złote Kierpce to kultowe wydarzenie na Podhalu. Zapraszamy do uczestnictwa zarówno mieszkańców miasta Zakopane jak i turystów.

Galeria

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here