Trudne warunki na szlakach w Tatrach

0
412

15.01.2024 

Trudne warunki na szlakach w Tatrach

Wybierasz się w góry? Jak informuje Tatrzański Park Narodowy warunki w Tatrach powyżej górnej granicy lasu bardzo trudne. Na szlakach zalega śnieg, a wiatr i chmury ograniczają widoczność. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia i odpowiedniego sprzętu, dlatego zalecana jest ostrożność i przemyślane planowanie wycieczek.

W dolinach i na szlakach dojściowych do schronisk szlaki są miejscami śliskie -cienka warstwa śniegu przykryła oblodzenia. Raczki i kijki mogą okazać się niezbędne. Obecnie poruszanie się w takich warunkach w Tatrach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) wraz z umiejętnością posługiwania się nim.

Dni są bardzo krótkie — należy zaplanować wycieczkę w taki sposób, aby powrócić ze szlaku przed zmrokiem — w plecaku warto mieć latarkę czołową.

Jak informują pracownicy TPN- u na szlaku pomiędzy Halą Ornak a Przełęczą Iwaniacką są uszkodzone poręcze mostków. Do czasu wymiany należy zachować szczególną ostrożność.

Uwaga! W Tatrach obowiązuje zagrożenie lawinowe, więcej informacji znajdziesz na stronie https://lawiny.topr.pl/. Podczas silnego wiatru na szlaki mogą łamać się gałęzie i drzewa, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here