Zakopane to nie tylko Tatry. Wybór lokalnych atrakcji

0
349
zdjęcie pt. "zabytkowe Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem" użytkownika Krastek na licencji CC BY-SA 3.0 pl

Turystów przyjeżdżających do Zakopanego można podzielić na dwie grupy: aktywnych zdobywców tatrzańskich szczytów oraz na spacerowiczów, których spotyka się głównie na Krupówkach.

Dziś chcielibyśmy przedstawić Zakopane z innej perspektywy. Punktu widzenia turysty chętnego do poszerzania wiedzy. Poszukiwacza ciekawostek, który Krupówki odwiedza rzadziej, po to, aby kupić kilka pamiątek lub zjeść coś dobrego. Co dla takich osób serwuje Zakopane przez cały rok? Sprawdź sam!

Zwie­dza­nie Muzeum Tatrzań­skiego

Muzeum jest położone przy słynnych Krupówkach, pod nr. 10. Składa się z gmachu głów­nego oraz roz­sia­nych po całym mie­ście filii, które znaj­dują się naj­czę­ściej w wil­lach wybu­do­wa­nych w stylu zako­piań­skim. Takich jak Willa Koliba, którą opisujemy w innym artykule.

Jest to dosko­nałe miej­sce do zapo­zna­nia się z histo­rią regionu, sztuką ludową i przy­rodą Tatr. Stałe eks­po­zy­cje i atrak­cyjne tematy wystaw orga­ni­zo­wa­nych cza­sowo, to nie­za­po­mniana podróż w cza­sie. Zbiór motyli i ważek, czy też kości niedź­wie­dzia jaski­nio­wego to tylko nie­które z cze­ka­ją­cych na nas ciekawostek.

Wstęp kosztuje 12 zł. Bilet ulgowy to koszt jedynie 8 zł. Podczas ferii muzeum zaprasza na serię warsztatów dla dzieci.

Teatr Witkacego

Wybór patrona nie był przypadkowy. Znany artysta mieszkał i tworzył w Zakopanem, teatr był dla niego sztuką szczególną. Jeżeli dla was też, to warto wybrać się na przedstawienie.

Zimą odbywa się wiele interesujących spektakli.

Dziś jest to miejsce, w którym prezentowane są rozmaite recitale, koncerty muzyczne, pokazy filmowe, wystawy plastyczne, promocje książek i działa Galeria Teatru. Jest to prawdziwe centrum kultury i sztuki.

Jednym z założeń Teatru jest odkrywanie i nawiązywanie do cennego dziedzictwa kultury Zakopanego. Sama siedziba  — dawny Zakład Wodoleczniczy doktora Andrzeja Chramca — w czasach swej świetności w I połowie XX wieku był miejscem spotkań elity artystycznej: malarzy, pisarzy, aktorów.

Zdjęcie pt. „Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem” użytkownika Kapitel na licencji CC BY-SA 4.0 źródło: Wikipedia.

Zakopiańskie Festiwale

W mieście odbywa się kilka interesujących festiwali rocznie.

Wśród nich jesienny Festiwal „Inspirowane Górami…”.

Organizowany od kilku lat jesienią. Jest okazją do spotkania i wspólnego świętowania kolejnego jubileuszu miasta. Celem festiwalu jest pokazanie twór­czości, której źródłem jest fascynacja górami. Od trzeciej edycji dedykowa­ny jest Maciejowi Berbece, który w 2013 roku zginął podczas wspinaczki w Karakorum.

Fascynująca historia himalaisty została niedawno sfilmowana. “Broad Peak” wyprodukowany przez Netflix, z Ireneuszem Czopem i Mają Ostaszewską pozwala zachwycić się pięknem wysokich gór, które kuszą i czekają na swych zdobywców.

Zimą szczególnie warto obejrzeć Paradę Gazdowską. To widowiskowe święto górali, prezentujące ich tradycyjne zaprzęgi konne.

Każdego roku impreza zaczyna się przejazdem Parady Gazdowskiej i Kumoterskiej, którą ocenia jury. Kumoterska Gońba to zimowe wyścigi konnych zaprzęgów i narciarzy ciągniętych przez konie. Tradycyjnie Parada Gazdowska połączona jest z zawodami w tzw. skiringu (jeździec na nartach za koniem) i ski-skiringu (jeździec na koniu za nim narciarz) .

Następnie odbywa się wyścig kumoterek. Kumoterki to wyścig dwuosobowej pary góralskiej w małych saniach, używanych przez kumotra i kumoszkę. Powozi kumoter, a kumoszka balansuje ciałem i walczy o to, żeby nie wypadli razem z toru. To niezwykłe, wzbudzające wielkie emocje widowisko przyciąga na Podhale tysiące widzów.

Słowem podsumowania

Powyżej przedstawiamy jedynie kilka atrakcji w Zakopanem, z których skorzystać można nie tylko w sezonie urlopowym. Udając się do tego wspaniałego górskiego kurortu, można liczyć również na natrafienie na świetne wydarzenia kulturalne. Mnogość koncertów, wystaw obrazów czy rzeźb sprawia, że Zakopane jest miastem atrakcyjnym dla turystów.  Pora roku nie ma tutaj większego znaczenia. Po prostu warto tu przyjechać, a z całą pewnością znajdziemy coś ciekawego dla siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here