Za fenomen Stolicy Tatr odpowiada połączenie gór z tutejszym folklorem. Koniecznie odwiedź te atrakcje Zakopanego, by wczuć się w klimat miasta.
Spacer najstarszą ulicą Zakopanego
Tętniące serce Zakopanego najmocniej zabrzmi w naszych uszach na ulicy Kościeliskiej. Ulica ta, nie przez przypadek, nazywana jest zakopiańską starówką. W trakcie kilometrowego spaceru zobaczymy najwspanialsze wille, wzniesione w unikatowym zakopiańskim stylu. Willa Koliba czy najstarsza chałupa góralska to najcenniejsze zabytki budownictwa ludowego w mieście.
Zakopane, dumne ze swojej wizytówki, każdego roku organizuje święto ulicy Kościeliskiej. Późnym latem odbywa się uroczysta parada z bryczkami, kapelami góralskimi i pokazami bacowskimi. Można posłuchać tradycyjnego śpiewu pasterskiego, zobaczyć najlepiej ubraną gaździnę czy spróbować najwybitniejszych specjałów góralskiej kuchni.
Pusty grób Witkacego
Wille są tylko wstępem do poznania bogatej historii i kultury Zakopanego. Góralski folklor rozkwitał tu, dzięki wspaniałym postaciom kultury i nauki zakochanym w swojej małej ojczyźnie. Na Pęksowym Brzyzku, jednej z najpiękniejszych nekropolii w naszym kraju, będziemy mogli oddać im hołd.
Stylowe góralskie nagrobki zachwycają swym wyglądem, a możliwość pochylenia się nad miejscami spoczynku Kornela Makuszyńskiego, Sabały czy Tytusa Chałubińskiego wprawiają każdego w chwilę zadumy.
Cmentarz wybitnych zakopiańskich postaci nie może się obyć bez nagrobka Witkacego. Ciało artysty spoczywa na Polesiu, ale jego szczątki sprowadzono w latach 80-tych. Zorganizowano nawet uroczysty pogrzeb, ale po czasie okazało się, że szczątki te do Witkacego nie należały. Artysta więc swój grób w Zakopanem ma, tyle że pusty.
Jaszczurówka
Atrakcje Zakopanego rozmieszczone są w różnych częściach gór i dolin. Jaszczurówka jest jednym z takich miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić. Niegdyś słynęła z wód termalnych, dzisiaj jest miejscem chronionym dla wyjątkowych gatunków płazów i gadów.
Najbardziej znanym zabytkiem Jaszczurówki jest Kaplica Najświętszego Serca Jezusa, zaprojektowana przez S. Witkiewicza w stylu zakopiańskim. Charakterystyczna wysoka podmurówka, drewniana bryła i dzwonnica sprawiają, że kaplica jest jedną z najbardziej znanych i najchętniej fotografowanych zakopiańskich budowli.
Szałasy pasterskie w Dolinie Olczyskiej
Odwiedzając Jaszczurówkę koniecznie trzeba wybrać się na spacer po Dolinie Olczyskiej. To idealne miejsce, by zażyć odrobiny spokoju w towarzystwie zapierających dech widoków. Trasy doliny są idealne nawet dla niewprawionych piechurów. Spacerując żwirową drogą, można podziwiać tatrzańską przyrodę w całkowitej ciszy.
Po drodze warto odpocząć na Polanie Olczyskiej, która niegdyś służyła góralom do wypasania owiec. Dzisiaj zachowały się trzy z ponad dwudziestu szałasów pasterskich. To w nich górale odpoczywali po całodziennej pracy, a także wytwarzali sery i żętycę. Warto do nich zajrzeć, gdyż coraz więcej takich drewnianych bacówek przegrywa walkę z czasem.
Folklor na Równi Krupowej
Każdy turysta zasługuje na odpoczynek a Rówień Krupowa jest ku temu idealna. Największy zakopiański park przez cały rok tętni życiem. Można tu posłuchać doskonałej góralskiej muzyki, spróbować specjałów lokalnej kuchni, a także zakupić rękodzieło zakopiańskich artystów.
Rówień to miejsce wspaniałych widoków na tatrzańskie szczyty, które są doskonałym tłem dla fotografii ze słynnym drewnianym napisem „Zakopane”. A ławeczki i leżaki tylko zachęcają do chwili relaksu w tym urokliwym miejscu.