Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN

0
541

Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN — miejsce, w którym zdobędziesz ciekawe informacje o tatrzańskiej przyrodzie.

Czasami w Zakopanem jest deszczowa pogoda i nie można wybrać się na górski szlak. Warto wtedy skorzystać z odwiedzenia bardzo atrakcyjnej alternatywy na niepogodę, jaką jest Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN.

Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN — o co chodzi?

Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego jest miejscem niezwykłym. Można zwiedzić je zupełnie za darmo i dowiedzieć się wielu przydatnych w górach rzeczy. Przede wszystkim dużą wagę przykłada się tutaj do wyedukowania zwiedzających, jak zachowywać się na tatrzańskich szlakach i jak nie zaburzyć tego wyjątkowego ekosystemu swoją obecnością. Jest to bardzo dobre miejsce zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Znajduje się ono w Zakopanem przy ulicy Chałubińskiego 42a, niedaleko wyciągu na Kasprowy Wierch. Wstęp jest darmowy, ale zainteresowanie Centrum bardzo duże, dlatego konieczna jest wcześniejsza rezerwacja biletu na stronie http://www.biletcep.tpn.pl/

Co można zobaczyć w Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN?

Zwiedzanie Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN odbywa się w określonych ilościowo grupach. Podczas zwiedzania korzysta się z pomocy wirtualnego przewodnika, który opowiada o prezentowanych wystawach, a także automatycznie kieruje do kolejnych sal Centrum. Zwiedzanie zajmuje około godziny. Warto zarezerwować jednak około dwóch godzin, gdyż przy okazji można odwiedzić także Salę Odkryć.

W Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN znajduje się kilka sal, w których w bardzo nowoczesny sposób prezentuje się wiedzę. Możemy tam zobaczyć makietę całych Tatr i opis najważniejszych szczytów. Dodatkowo uzyskamy podstawowe informacje geograficzne dotyczące klimatu i pięter tatrzańskiej roślinności. Obejrzymy też model jaskini, posłuchamy w niej kapiącej wody, czy na zdjęciach przyjrzymy się zwierzętom, które zamieszkują tatrzańskie jaskinie.

W jednej z sal obejrzymy wypchane zwierzęta. Wirtualny przewodnik opowie o każdym z gatunków i podświetli go, tak by wszyscy zwiedzający wiedzieli, o którym zwierzęciu jest mowa. Dowiemy się także, jakie zwyczaje mają te zwierzęta i jak zachowują się w przypadku kontaktu z człowiekiem.

Duży nacisk położony jest też na wyedukowanie turystów. Przewodnik mówi o tym, by nie zostawiać resztek jedzenia, które mogą niepotrzebnie wabić dzikie zwierzęta. Dlatego też w Tatrzańskim Parku Narodowym, na szlakach turystycznych, nie ma porozstawianych koszy na śmieci, a turyści proszeni są o to, by zabierać ze sobą resztki jedzenia i ewentualne śmieci. Górskie zwierzęta łatwo przystosowują się do ludzkiego jedzenia. Jest to dla nich szkodliwe, bo w okresie zimowym na szlakach jest mniej turystów, a co za tym idzie mniej potencjalnego jedzenia. Gdy zwierzęta przyzwyczają się do ludzkiego pożywienia, ciężko jest im przetrwać zimę i wrócić do swoich naturalnych nawyków żywieniowych.

Warto zarezerwować sobie też bilet do Sali Odkryć. To miejsce pełne multimedialnych atrakcji. Za pośrednictwem różnego rodzaju gier i aplikacji można tutaj poszerzyć swoją wiedzę o Tatrach i ich bogatej faunie i florze.

Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN — dla kogo jest przeznaczone ta placówka?

Centrum Edukacji Przyrodniczej to miejsce zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Najlepiej wybrać się do niego całą rodziną. Osoby w każdym wieku znajdą tam coś dla siebie. Poza dużą ilością przydatnej dla każdego turysty wiedzy można wziąć udział w różnego rodzaju interaktywnych grach, czy quizach. Możecie też obejrzeć ciekawe animacje. To wszystko stanowi bardzo dobre rozwiązanie na niepogodę w Zakopanem.

Galeria

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here