Pokaz Filmów o Sztuce już od jutra (30.03) w Zakopanem.

0
306

Pokaz Filmów o Sztuce — od początku do teraz

Już od 30 marca będziemy mieli możliwość uczestnictwa w Pokazie Filmów o Sztuce. Seanse odbędą się w dniach: od 30 marca do 1 kwietnia w Kinie Miejsce na ul. Orkana 2 w Zakopanem. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniu.

Historia Imprezy

Pierwszy Pokaz Filmów o Sztuce miał miejsce w marcu 1968 roku. Jego inicjatorzy Grzegorz Dubowski i Władysław Hasior chcieli dokonać konfrontacji pomiędzy ówczesnymi autorami filmów na temat sztuki oraz zainspirować środowisko do nowych przedsięwzięć. Pierwszy Pokaz dotyczył sztuki dziesięciu najwybitniejszych polskich malarzy takich jak: Brzozowski, Gierowski, Wałach czy Nowosielski.

Pokazy Filmów były miejscem, w którym obywały się gorące dyskusje. Gromadzili się na nich znani artyści, malarze, graficy, rzeźbiarze, a także historycy sztuki, krytycy oraz kierownicy muzeów i galerii.

Do 1976 roku, Pokazy Filmów o Sztuce odbywały się co roku, natomiast do 1988 roku, wydarzenie to miało miejsce raz na dwa lata. Rok 1988 zamknął pewną epokę kulturową. Od tego czasu, Pokazy znacznie się zmieniły.

W 1991 roku dokonano reaktywacji Przeglądu, jednak tradycja ta nie miała swojej kontynuacji. Podczas tego wydarzenia, któremu przyświecało hasło „Koniec wieku”, jeden z organizatorów pokazu ufundował nagrodę główną. Był nią jeden z jego sztandarów.

Odtąd Przegląd Filmów o Sztuce przybrał formę konkursu, na którym głosowano na najlepszy film, choć przez kolejnych dwadzieścia lat, wydarzenie to się nie odbywało.

Dopiero w 2016 rok Zakopiańskie Centrum Kultury zorganizowało kolejną edycję Przeglądu Filmowego. Kolejne Pokazy Filmów o Sztuce odbywały się w 2018 i 2019 roku.

Pokaz Filmów o Sztuce w 2023 roku

W dniach od 30 marca do 1 kwietnia w Kinie Miejsce w Zakopanem odbędzie się kolejny Pokaz Filmów o Sztuce, którego motywem przewodnim jest Plakat. Organizatorem tegorocznego wydarzenia jest Beata Majcher, Dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury.

Pokaz Filmów o Sztuce, w tym roku poświęcony został plakatowi, początkom jego powstania, jego twórcom oraz roli, jaką odgrywał przez wiele lat podczas promocji różnych wydarzeń, trendów oraz zjawisk. Wydarzenie to ma na celu zabrać nas w podróż do źródeł projektowania plakatów w poszukiwaniu artystycznego ducha kreacji reklamowych.

Pokaz rozpocznie się 30 marca o godzinie 11:00, 31 marca o godzinie 15:00, a zakończy 1 kwietnia o 13:00. Natomiast jeszcze do 22 kwietnia będziemy mieli możliwość zobaczyć pokonkursową wystawę plakatu w Stacji Kultura Zakopane na ul. Chramcówki 35.

Z pewnością warto uczestniczyć w tym niecodziennym festiwalu filmu i plakatu. Gorąco to Państwu rekomendujemy.

 

 

Galeria

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here