Restaurant Week i Historyczny Stół Kulinarny w Zakopanem (zdjęcia)

Kilkanaście restauracji z Podhala zachęcało do niewyrzucania jedzenia i serwowało wspaniałe dania

0
1188
fot. Marcin Szkodziński

Kilkanaście restauracji z Podhala zachęcało do niewyrzucania jedzenia i serwowało wspaniałe dania

W środę 17 kwietnia zakończyła się na Podhalu akcja Restaurant Week. Miłośnicy smacznych potraw mieli możliwość za stałą cenę 49 zł zakosztować dań, które na co dzień nie są serwowane. Akcja miała także wymiar edukacyjny. Restauratorzy chcieli przekazać ideę niemarnowania jedzenia.

Restaurant Week pod Tatrami rozpoczął się od Historycznego Stołu Kulinarnego. Do restauracji Kiyrnicka by Saguła w Rezydencji Gubałówka przyjechali przedstawiciele branży kulinarnej z całego Podhala, aby wziąć udział w specjalnym wydarzeniu przygotowanym przez firmę MAKRO.

– Bez odpowiedniej świadomości wśród gastronomów nie zmienimy podejścia i świadomości wśród konsumentów – mówi Magdalena Figurna, menedżer ds. PR i Komunikacji Wewnętrznej Makro Cash & Carry Polska.

Akcja ma na celu pokazać, że jedzenie, to nie tylko to, co znajduje się na talerzu, ale cała opowieść o sposobie przyrządzania oraz historii potrawy. – Prowadzimy „wykopaliska”, żeby szef kuchni i restaurator mógł podawać dania nowoczesne inspirowane tym co tkwi w naszej tradycji kulinarnej – zaznacza Magdalena Figurna.

Na talerzach gości przybyłych do restauracji Kiyrnicka by Saguła pojawiły się:

  • Amuse – bouche w postaci śledzia z bryndzą w towarzystwie awokado, cebuli i mikro ziół przyrządzone przez Mateusza Bafia z restauracji STRH Bistro Art Cafe w Zakopanem;
  • Nowoczesną wersję słynnych góralskich moskoli podana jako przystawka przyrządzona przez Jana Filipczyka z Restauracji Krajobrazowej w Hotelu Kopieniec w Murzasichlu;
  • Przystawka w formie sucharów z wódką z żurawiną, bundzem, konfiturą cebulową i śmietaną
    z czarnuszką przygotowana przez Michała Bałazy z Cafe Bambus w Rybniku;
  • Zupa zoproska na nowo zinterpretowana przez Michała Grzywacza i Cezarego Powałę z kuchni pokazowej MAKRO w Warszawie;
  • Kurczak zagrodowy podany z biszkoptem z czosnku niedźwiedziego, truflą ziemniaczaną z bryndzą i ze szczawiem przyrządzony przez Łukasza Cichego z restauracji Biała Róża w Krakowie;
  • Smażony łosoś jurajski z palonym sianem, kawiorem z pstrąga, aioli szpinakowym, chipsem chlebowym, kumkwatem i przepiórką przygotowany przez Romana Gerasika z restauracji Schronisko Smaków w Bukowinie Tatrzańskiej;
  • Ukoronowaniem wieczoru była autorska wersja tatrzańskiej szarlotki przygotowanej przez gospodarza restauracji Sławomira Sagułę z Restauracji Kiyrnicka by Saguła w Rezydencji Gubałówka.

Historyczny Stół Kulinarny, to już kolejna inicjatywa firmy Makro zorganizowana na Podhalu, której celem jest poprawa serwowanych potraw i świadomości zarówno kucharzy, jak i konsumentów.

Galeria

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here