Zawody Koziołka Matołka już wkrótce!

0
393

Koziołek Matołek w Zakopanem – 71. Memoriał Kornela Makuszyńskiego

Już w najbliższy weekend, w dniach od 11 do 12 marca, odbędą się kolejne sportowe zawody w Zakopanem. Tegoroczny Memoriał Kornela Makuszyńskiego, zwany zawodami Koziołka Matołka, zbliża się wielkimi krokami. Jest to jedna z ważniejszych tatrzańskich zimowych imprez organizowanych specjalnie dla dzieci.

Zawody Koziołka Matołka w Zakopanem – historia powstania

Kornel Makuszyński zamieszkał wraz z żoną w Zakopanem w latach 30-tych XX wieku. Słynny pisarz aktywnie uczestniczył w życiu miasta. Powstały w tamtym czasie liczne książki i artykuły o zakopiańskim życiu. Chociaż najsłynniejsze zawody w Zakopanem nazwano na cześć Kornela Makuszyńskiego, tak naprawdę nie uprawiał on żadnych sportów zimowych.

Pisarz jednak niewątpliwie przyczynił się do rozwoju narciarstwa wśród ówczesnej młodzieży. Dzieci z biedniejszych rodzin, za dobre wyniki w szkole, otrzymywały od autora swoje pierwsze narty. Łącznie udało się rozdać ich ponad tysiąc.

Pierwsze zawody dla dzieci o Memoriał Makuszyńskiego odbyły się w 1946 roku. Już wtedy organizatorem zawodów był klub AZS Zakopane. Początkowo w imprezie brało udział około 150 dzieci z Zakopanego i okolic. Z czasem gdy konkurs zdobywał uznanie, uczestników przybywało. Aktualnie co roku udział bierze prawie 800 dzieci, co przyczyniło się do wydłużenia wydarzenia z jednego do dwóch dni.

Tegoroczne zawody Koziołka Matołka – co warto wiedzieć?

Tegoroczna edycja zawodów w Zakopanem odbywa się w dniach 11-12 marca. Rozegrane zostaną cztery konkurencje:

  • biegi narciarskie – bieg płaski na dystansach;
  • skoki narciarskie – dwie punktowane serie;
  • narciarstwo alpejskie – slalom gigant;
  • snowboard – slalom gigant.

Wszystkie dzieci, które przystąpią do zawodów, otrzymają pamiątkowy medal i dyplom. Dodatkowo uczestnicy, którzy zajmą pierwsze trzy miejsca, otrzymają kolejne medale i nagrody. Małe upominki i dyplomy przewidziano także dla dzieci zajmujących miejsca od 4 do 6.

Zawody Koziołka Matołka mają na celu spopularyzowanie sportów zimowych wśród najmłodszych oraz wychowanie w duchu fair play. To wydarzenie, mimo że uczestniczą w nim najmłodsi, jest prowadzone jak każda inna impreza sportowa. Nad prawidłowym przebiegiem każdej konkurencji czuwają sędziowie i profesjonalne fotokomórki. Zarówno dziewczynki, jak i chłopcy z każdego rocznika podlegają oddzielnej klasyfikacji. Pozwala to na jeszcze bardziej sprawiedliwe wyniki.

Zakopane – aktywności dla osób lubiących adrenalinę

Chcesz spędzić marcowy weekend z dziećmi i zapewnić im zastrzyk adrenaliny? Ciekawe atrakcje polegają na przymocowaniu do skutera śnieżnego dmuchanych przedmiotów. Skuter ciągnie dmuchańce jak w kuligu. Tylko szybciej. Do takich rozrywek należą np.:

  • snowrafting – połączenie skutera i pontonu;
  • snowtubing – połączenie skutera i dmuchanych kół;
  • zimowa rura – pięciometrowa dmuchana rura ciągnięta przez skuter śnieżny;
  • snow banan – dmuchana rura przypominająca swoim wyglądem banana.

Atrakcje te sąidealne dla osób lubiących adrenalinę. Baza wypadowa Snowdoo  pomaga zapewnić rozrywkę każdemu, kto lubi czuć wiatr we włosach. Turyści mogą wybrać się m.in. na przejażdżkę skuterami śnieżnymi zakończoną klimatycznym ogniskiem.

Zakopane jest miejscem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Dzieci mogą się świetnie bawić, biorąc udział w zawodach sportowych, a dorośli poczuć trochę adrenaliny wybierając rozrywkę na skuterach śnieżnych.

Galeria

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here