Koniec sezonu skiturowego w Tatrach

TPN od 29 kwietnia zamyka szlaki poza Rysami dla skiturowców

0
17570
archiwum / fot. Marcin Szkodziński

TPN od 29 kwietnia zamyka szlaki poza Rysami dla skiturowców

Zgodnie z zapowiedziami władze Tatrzańskiego Parku Narodowego od poniedziałku 29 kwietnia zamykają szlaki w górach dla skiturowców. Powodem jest malejąca pokrywa śnieżna, a także budząca się d życia przyroda.

– W wielu miejscach obserwujemy wybudzone świstaki, ptaki przystępują do lęgów, samice wielu gatunków wkrótce urodzą młode. Śnieg ginie w oczach i w wielu miejscach nie zabezpiecza wystarczająco roślinności i gleby – informują pracownicy TPN na swojej stronie.

Co roku TPN decyzję o zamknięciu szlaków dla skiturowców podejmują w oparciu o monitoring przyrody. – W Tatrach można uprawiać wiele aktywności (turystyka, sport i rekreacja), ale są one podporządkowane celowi nadrzędnemu Tatrzańskiego Parku Narodowego, czyli ochronie przyrody i podlegają różnego typu ograniczeniom określonym w aktach prawnych obowiązujących w TPN – czytamy w komunikacie.

Skiturowcy będą mogli nadal podchodzić i zjeżdżać na szlaku prowadzącym na Rysy. TPN przypomina jednak, że na szlaku pierwszeństwo mają turyści piesi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here