Koniec sezonu skiturowego w Tatrach

TPN od 29 kwietnia zamyka szlaki poza Rysami dla skiturowców

0
8069
archiwum / fot. Marcin Szkodziński

TPN od 29 kwietnia zamyka szlaki poza Rysami dla skiturowców

Zgodnie z zapowiedziami władze Tatrzańskiego Parku Narodowego od poniedziałku 29 kwietnia zamykają szlaki w górach dla skiturowców. Powodem jest malejąca pokrywa śnieżna, a także budząca się d życia przyroda.

– W wielu miejscach obserwujemy wybudzone świstaki, ptaki przystępują do lęgów, samice wielu gatunków wkrótce urodzą młode. Śnieg ginie w oczach i w wielu miejscach nie zabezpiecza wystarczająco roślinności i gleby – informują pracownicy TPN na swojej stronie.

Co roku TPN decyzję o zamknięciu szlaków dla skiturowców podejmują w oparciu o monitoring przyrody. – W Tatrach można uprawiać wiele aktywności (turystyka, sport i rekreacja), ale są one podporządkowane celowi nadrzędnemu Tatrzańskiego Parku Narodowego, czyli ochronie przyrody i podlegają różnego typu ograniczeniom określonym w aktach prawnych obowiązujących w TPN – czytamy w komunikacie.

Skiturowcy będą mogli nadal podchodzić i zjeżdżać na szlaku prowadzącym na Rysy. TPN przypomina jednak, że na szlaku pierwszeństwo mają turyści piesi.

Komentarze Facebook

Komentarze zakopane.INFO (0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *