Łatwe szlaki turystyczne, w pobliżu Zakopanego.

0
499
Zdjęcie pt. "Górna część doliny Strążyskiej. U góry Giewont" autor: Jerzy Opioła licencja: CC BY-SA 4.0

Nie każdy turysta odwiedzający Zakopane ma potrzebę, by od razu zdobywać wysokie góry. Czasami też zdrowie, czy możliwości fizyczne nie pozwalają na to. Jest wiele osób, które na początek górskiej przygody potrzebują łatwych do przejścia szlaków, które zapewnią im piękne widoki. W Zakopanem takie łatwe szlaki turystyczne to np. Dolina Strążyska, czy Dolina Białego.

Dolina Strążyska – łatwy szlak turystyczny dla rodzin z dziećmi w Zakopanem

Dolina Strążyska to bardzo malowniczy, łatwy szlak w Zakopanem, na który można wybrać się z dziećmi. Można do niego dotrzeć za pomocą komunikacji miejskiej, a także własnym samochodem. Dolina Strążyska znajduje się u stóp Giewontu, który wznosi się nad Zakopanem. Wędrując doliną, można podziwiać Giewont w całej okazałości, a także inne górskie widoki.

Podczas spaceru doliną możesz zrelaksować się, słuchając szumiącego Strążyskiego Potoku, a także wdychając aromatyczne, leśne powietrze. Cała trasa zajmuje około 2-3 godzin i ma długość około 4,5 km w obie strony. Trasa jest bardzo dobra dla początkujących wędrowców, a także stanowi doskonałą alternatywę w razie niepogody. Doliną Strążyską można spacerować nawet zimą. Dochodzimy nią do Polany Strążyskiej, gdzie można odpocząć na ławeczkach i podziwiać szałasy pasterskie. Na polanie znajduje się Herbaciarnia z bufetem, gdzie można się posilić. Z polany można zrobić sobie kilkunastominutowy spacer do Wodospadu Siklawica – tutaj podczas spaceru trzeba zachować większą ostrożność. Z Polany Strążyskiej można ruszyć także w wyższe partie gór i na trudniejsze trasy na Sarnią Skałę, Giewont, czy Czerwone Wierchy.

Przed wejściem do Doliny Strążyskiej konieczne jest zakupienie biletów do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Sama nazwa doliny pochodzi od słowa wywodzącego się z gwary góralskiej – stronga. Oznacza ono rodzaj ogrodzenia, którym zamyka się owce w celu dojenia.

Dolina Białego – dobry szlak dla początkujących w Zakopanem

Dolina Białego jest jedną z bardziej urokliwych dolin w Zakopanem. Jest ona częścią szlaku, który prowadzi na Sarnią Skałę, a także na Kalatówki. Szlak jest niezbyt trudny. Można pójść na niego z dziećmi, nawet tymi małymi. Lepiej na niego jednak nie zabierać wózka, gdyż trasa nie jest do niego przystosowana.

Do Doliny Białego można dostać się z dwóch miejsc. Jednym z nich jest parking przy Dolinie Strążyskiej. Drugim parking przy rondzie Jana Pawła II. Dolina znajduje się pomiędzy szczytami takimi jak Sarnia Skała i Krokiew.

Wchodząc do Doliny Białego, konieczne jest zakupienie biletu do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Dolina ma 2,5 km długości, a spacer nią może zająć około 50 minut. Wędrówka szlakiem odbywa się przy akompaniamencie szumiącego Białego Potoku, dzięki któremu dolina otrzymała swoją nazwę. Rzeka ma niewielkie wodospady, które można podziwiać podczas spaceru.

Pomimo tego, że trasa jest bardzo łatwa, można w Dolinie Białego spędzić wiele godzin. Wzdłuż trasy znajdują się ławeczki, na których można odpocząć i podziwiać tatrzańską przyrodę.

Droga pod Reglami

Do obu opisanych dolin dotrzecie z Zakopanego Drogą pod Reglami, która sama w sobie jest malowniczym i prostym do przejścia szlakiem. Do przechadzki tą drogą nie potrzebujecie żadnych biletów, jedynie wygodnych butów i odrobiny dobrego nastroju.

Tym szlakiem można dojść aż do Siwej Polany, u wylotu Doliny Chochołowskiej. Po ok. 15 min od wylotu Doliny Białego docieramy w okolice Doliny Ku Dziurze. Po prawej stronie znajduje się szałas, w którym można zwykle zakupić wyroby z owczego mleka. Możemy tu skosztować oscypka i innych miejscowych specjałów oraz, jeśli mamy szczęście, zobaczymy pasące się na sąsiedniej polanie owce.

Za szałasem, naprzeciwko wejścia do doliny stoi chałupa zbójnika Matei. Pamiętajmy, to jest obiekt prywatny. Dobrze wiedzieć, że aby zwiedzić Dolinę Ku Dziurze, nie musimy kupować biletu wstępu na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Spacery w zakopiańskich dolinach i podobne łatwe szlaki turystyczne to doskonała alternatywa dla rodziców z dziećmi, którzy przyjechali do Zakopanego na ferie, czy wakacje. Dzieci mogą zbliżyć się do tatrzańskiej przyrody, a także zasmakować prostych wędrówek w otoczeniu malowniczych gór i szumiących potoków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here