Pięć najciekawszych wodospadów tatrzańskich
Tatry to miejsce szczególnie bogate w wodospady. Przyjemny szum towarzyszący spadającej ze skał, z dużą prędkością, wodzie jest kojącą muzyką dla uszu turystów. Wszystkich ludzi spragnionych odpoczynku i bezpośredniego kontaktu z naturą. Mocne odbicie strumieni wody od skał natomiast tworzy delikatną, chłodną mgiełkę, tak bardzo docenianą przez podróżników, zwłaszcza latem. Poznaj najbardziej popularne wodospady tatrzańskie znajdujące się na terenie Polski.
Wodospady w Tatrach
Wody tworzące wodospady wypływają z tatrzańskich stawów i spływają w dół po skalnych progach wygładzonych przez lodowce. Ilość wody tworzącej wodospad zależy, w dużej mierze od warunków atmosferycznych i ilości opadów. Najwięcej mas wodnych przybiera wiosną podczas roztopów śniegu i latem, zwłaszcza kiedy występują duże ulewy. Wtedy właśnie wodospady prezentują się w swej całej niezwykłej okazałości.
Oto lista najpopularniejszych wodospadów znajdujących się na terenie polskich Tatr.
Wielka Siklawa
Bez wątpienia, jest to największy i najpiękniejszy wodospad tatrzański. Jego wysokość sięga 70 metrów, natomiast kąt nachylenia ścian skalnych wynosi 35 stopni. Wodospad tworzą dwie, czasem trzy strugi wody pochodzące z Pięciu Stawów Polskich. Wielka Siklawa znajduje się na potoku Roztoka. Dojść do niej można podróżując szlakiem wiodącym od Doliny Pięciu Stawów do Morskiego Oka. Prawa strona wodospadu jest stroma i ślizga, toteż zbyt bliskie podchodzenie do niego jest niebezpieczne.
Wodogrzmoty Mickiewicza
Wodogrzmoty Mickiewicza, to najpopularniejszy wodospad znajdujący się na terenie Tatr. Tworzą go trzy mniejsze wodospady, których wody spływają w kierunku Doliny Białego. Nazwa wodogrzmoty odnosi się do huku wody odbijającej się o skały, który jest wyjątkowo hałaśliwy w porównaniu do innych tatrzańskich wodospadów. Wodospad Mickiewicza można zobaczyć w trakcie drogi na Morskie Oko. Miejsca tego należy unikać zimą ze względu na duże zagrożenia lawinowe.
Dwoista Siklawa
Dwoista Siklawa to wodospad składający się z dwóch równoległych i zbliżonych do siebie wodospadów: Prostego, znajdującego się po prawej stronie i Skośnego, umiejscowionego po lewej stronie. Oba wodospady czerpią wodę z Mnichowego Potoku i ulokowane są na przy szlaku wiodącym na Szpiglasową Przełęcz oraz Morskie Oko. Woda wypadająca z wodospadu, zimą tworzy lodospady, wykorzystywane przez taterników.
Czarnostawiańska Siklawa
Jest to wodospad utworzony z wód Czarnostawiańskiego Potoku, pochodzących Czarnego Stawu. Ulokowany jest górnej części Potoku Czarnostawiańskiego, na progu polodowcowego kotła. Czarnostawiańska Siklawa to wodospad kaskadowy, składający się z dwóch widocznych kaskad, oddalonych od siebie o 160 m, toteż podróżnik, często ma wrażenie, jakby ten wodospad składał się z dwóch mniejszych.
Siklawica
Siklawica jest niewielkim wodospadem znajdującym się z Zachodniej części Tatr, w Dolnie Strążyskiej, przy północnej ścianie Giewontu. Jego łączna wysokość sięga 23 m. Jego nazwa nawiązuje do Siklawy znajdującej się w Dolinie Pięciu Stawów. Kiedyś, wodospad ten znajdował się na najkrótszej ścieżce turystycznej na Giewont. Dziś, ścieżka ta jest niestety zamknięta dla turystów.
To oczywiście nie wszystkie wodospady znajdujące się na terenie Tatr. Wiele z nich, ze względów na swoje niewielkie rozmiary lub trudną dostępność pozostają bezimienne.
Wodospady tatrzańskie stanowią świetną atrakcję dla wszystkich turystów wędrujących po górach. Warto o nich pamiętać, planując swoje górskie podróże.