Schronisko Murowaniec – zima jest piękna w górach, ale …

0
756

Schronisko Murowaniec: zima

Schronisko Murowaniec

czy warto w to miejsce wybrać się zimą? Położony na Hali Gąsienicowej, oferuje niezwykłe widoki na Kościelec, Świnice czy Kasprowy Wierch. Jak wygląda to miejsce przysypane śniegiem? 

„Trendy, trendami, ale postawmy sprawę jasno. Odpowiednie przygotowanie, właściwe ubranie i niezbędny sprzęt w górach to postawa”  – taką informację znaleźć na stronie Schronisko Murowaniec, gdy postanowimy odwiedzić to miejsce otulone białym puchem.

O czym warto pamiętać, by zimowe wyjście w góry było nie tylko przyjemne, ale przede wszystkim bezpieczne?

Przed wybraniem się w góry warto:

  • Odpowiednio się przygotować — zaplanowanie i sprawdzenie trasy to podstawa!
  • Sprawdzić  jak wygląda prognoza oraz stopień zagrożenia lawinowego co znajdziecie na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego: https://tpn.pl/zwiedzaj/pogoda
  • Zapisać sobie numer alarmowym TOPR oraz GOPR:  985 lub 601 100 300
  • Zostawić u gospodarza informacje gdzie się wybieramy!
  • Ubierz się warstwowo i koniecznie załóż termoaktywną bieliznę

Przede wszystkim idą w góry zimą nawet na dość prostych szlakach warto zabrać ze sobą dodatkowe ubranie, coś ciepłego do picia, słodkiego do jedzenia i kijki do chodzenia. Te ostatnie mogą przydać się przy schodzeniu, gdy trasa będzie wyślizgana.  Warto również zaopatrzyć się w stuptuty, które ochronią stopę i raki, bez których zimą ani rusz. 

fot.: Karol Sadowski

Schronisko Murowaniec: zima

Przez lata nowych turystów odwiedzających to przepiękne miejsce w górach zimą przybywa. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji odwiedzić to miejsce — odpowiemy na pytania najczęściej zadawane przez osoby, które chcą się wybrać do Schroniska Murowaniec.

 

Ile kosztuje doba w schronisku Murowaniec?

Ceny za pobyt w Schronisku Murowaniec różnią się w zależności od terminu i rodzaju pokoju. Nocleg kosztuje od 90 do 150 zł/os. (styczeń 2024 r.). Szczegółowe informacje na temat kosztu pobytu znajdziesz na stronie internetowej po wpisaniu konkretnej daty. Cenna informacja: w schronisku za jednorazową zapłatą można wynająć pościel.

Jak dostać się do schroniska Murowaniec?

Na Halę Gąsienicową, do Schroniska Murowaniec dotrzemy z Kuźnic szlakiem żółtym przez Dolinę Jaworzynki, lub niebieskim przez Boczań. W jednym i drugim przypadku czas przejścia wynosi 1 h 55 min.

Jakie szlaki ze schroniska Murowaniec?

Jest kilka możliwości, można wybrać szlak żółty wiodący na Kasprowy Wierch i następnie na Zawrat przez Świnicę, szlak zielony na Przełęcz Liliowe i potem na Zawrat lub szlak czarny na Świnicką Przełęcz i na Zawrat przez Świnicę. Dopiero po wejściu na Zawrat można rozpocząć właściwy szlak Orlej Perci.

Ile kosztuje szarlotka w Murowańcu?

Ten kultowy deser Schroniska po długiej wędrówce wart jest każdej ceny! No, a tak konkretniej za ciasto z jabłkami w zestawie z kawą trzeba zapłacić około 30 zł.

Czy trasa na Murowaniec jest trudna?

Nie jest specjalnie wymagająca. Na Halę Gąsienicową, do Schroniska Murowaniec dotrzemy z Kuźnic szlakiem żółtym przez Dolinę Jaworzynki, lub niebieskim przez Boczań. W jednym i drugim przypadku czas przejścia wynosi 1 h 55 min. Dla urozmaicenia krajobrazowego warto wybrać do wejścia trasę Doliną Jaworzynki, a wrócić przez Boczań.

Policzone — udostępnione — podaj dalej:

Schronisko posiada w swojej ofercie ponad 110 miejsc noclegowych, dostępnych w pokojach od dwuosobowych do nawet dziesięcioosobowych. Wokół schroniska znajduje się wiele szlaków turystycznych prowadzących w różne zakątki Tatr. Poza możliwością wypoczynku możemy tutaj skorzystać z baru, restauracji, suszarni czy też biblioteczki.

Historycznie rzecz ujmując: 

O tym, że Schronisko Murowaniec powstało w latach 1921-1925 z inicjatywy Stanisława Osieckiego, wicemarszałka Sejmu i miłośnika Tatr, wie wiele osób. Nie każdy jednak wie, że budowę schroniska wspierało Wojsko Polskie, które dostarczało na miejsce materiały budowlane i wspierały budowę siłą roboczą.

W 1925 roku schronisko zostało uroczyście otwarte przez prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego. Od tego czasu schronisko gościło wielu znanych ludzi, takich jak pisarze, artyści, politycy czy sportowcy. Zobacz więcej informacji: 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here