Skitury Zakopane. Co warto wiedzieć?

0
409

Skitury Zakopane – dobra alternatywa dla narciarstwa biegowego.

Skitouring jest połączeniem zimowej turystyki górskiej z narciarstwem. Pozwala na jednoczesne zwiedzanie górzystych terenów i zjazdy na nartach. Sport ten polega na docieraniu skiturami przez płaskie i strome tereny w dzikie miejsca, z których następnie zjeżdża się w dół. Liczba turystów zainteresowanych skitouringiem wzrasta z roku na rok. Sprawdź, kto może zdecydować się na taki rodzaj aktywności i czy jest to bezpieczne?

Skitouring jako odskocznia psychiczna i fizyczna od biegów narciarskich

Skitouring może być dobrą alternatywą dla narciarstwa biegowego. Osoby trenujące biegi z powodzeniem mogą zastąpić kilka treningów właśnie skitourem. Poprawna technika podchodzenia i zjazdów pozwala odpocząć stawom, szczególnie kolanowym, a zmiana otoczenia poprawia samopoczucie.

Skitury angażują do pracy praktycznie wszystkie mięśnie, co powoduje ich wzmocnienie. Dzięki temu, że skitouring odbywa się w nieprzygotowanym terenie i w zmiennych warunkach śniegowych wzmacniają się również mięśnie głębokie, które odpowiadają za lepszą stabilizację. Trenując na wysokości, poprawia się także wydolność organizmu.

Skitury Zakopane – dla kogo?

Skitury w Zakopanem to idealna propozycja dla każdego, kto lubi adrenalinę, przygody oraz wolność. Dobrze będą się tutaj czuły także osoby lubiące odkrywać nowe obszary. Tatry są idealnym miejscem na rozpoczęcie przygody z tym sportem dosłownie dla każdego.

Duża dostępność tras sprawia, że ich trudność można dostosować pod siebie, a zatem skitury w Zakopanem nadają się zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych. Technikę jazdy szybciej przyswajają osoby, które miały już do czynienia z aktywnościami na nartach, jednak nie jest to żadnym wyznacznikiem.

Obowiązkowe wyposażenie na skitury

Na samym początku ważny jest dobór odpowiedniego stroju. Powinien on spełniać różne funkcje dlatego najlepiej ubrać się na cebulkę. Grube i masywne ubrania nie będą najlepszym rozwiązaniem, ponieważ mogą krępować ruchy podczas wyprawy, a także powodować nadmierne pocenie. Z obowiązkowego wyposażenia oprócz nart i wiązań można wymienić jeszcze m.in.:

  • buty;
  • foki – pasy materiału zakładane na ślizgi, aby ułatwić podejścia;
  • kije narciarskie – najlepiej z regulowaną długością i dużymi talerzykami;
  • kask;
  • gogle;
  • raki;
  • czekan;
  • lawinowe ABC

Wszystkie te rzeczy są niezbędne, aby wybrać się na bezpieczną wyprawę skitourową. Potrzebny sprzęt jest dość drogi dlatego na początek swojej przygody lepiej zdecydować się na wypożyczenie urządzeń i przetestowanie różnych wariantów.

Skitury w Zakopanem – od czego zacząć?

Swoją przygodę z tym sportem warto rozpocząć od uczestnictwa w szkoleniach lub wypraw z przewodnikiem. Doświadczona osoba pomoże w doborze odpowiedniego sprzętu i nauczy poprawnej techniki. Każde błędy mogą powodować szybsze zmęczenie i dyskomfort podczas wyprawy, a poprawna technika chodzenia i zjazdów pozwoli czerpać czystą radość z wędrówki.

Doświadczony trener wybierze także najlepszą trasę dostosowaną do umiejętności uczestników, warunków śniegowych i pogodowych. Ważną rolą instruktora jest również przedstawienie czynników tworzących lawiny oraz wyjaśnienie jak interpretować stopnie zagrożenia lawinowego. Wytłumaczy on również jak postępować w przypadku zejścia lawiny, jak używać lawinowego ABC oraz nauczy posługiwania się rakami i czekanem.

Skitouring jest dosyć złożoną dyscypliną, dlatego ważne jest, aby swoją przygodę z tym sportem, zaczynać pod okiem profesjonalistów, ponieważ jak wiadomo bezpieczeństwo przede wszystkim.

 

Galeria

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here