W Tatrach bardzo trudne warunki

0
289

W Tatrach bardzo trudne warunki

W wyższych partiach Tatr panują bardzo trudne i niebezpieczne warunki do uprawiania turystyki. Na Kasprowym niemal 80 cm śniegu.

Jak informuje Tatrzański Park Narodowy śnieg w wielu miejscach jest nieprzedeptany, a wiatr utworzył głębokie zaspy w zagłębieniach terenu. Dodatkowym utrudnieniem jest niski pułap chmur, który może ograniczyć widzialność w terenie.

Na Kasprowym Wierchu leży 78 cm śniegu, a termometry na szczycie wskazywały w czwartek rano -5 st. C.W Tatrach powyżej 1600 m n.p.m. obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków.

Raki, czekan, kask i lawinowe ABC wraz z umiejętnością posługiwania się nim w tej chwili są niezbędne.

Lód na tatrzańskich stawach jest cienki i z łatwością może się załamać. TPN apeluje o to, by absolutnie na niego nie wchodzić.

Obecnie dni są bardzo krótkie, dlatego należy zaplanować wycieczkę w taki sposób, aby powrócić ze szlaku przed zmrokiem – w plecaku warto mieć latarkę czołową.

Uwaga, na szlaku pomiędzy Halą Ornak a Przełęczą Iwaniacką są uszkodzone poręcze mostków. Do czasu wymiany należy zachować szczególną ostrożność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here