Wielki wypas, czyli wiosenny redyk na Podhalu

0
1947
bacowie, bacowka, fot adam brzoza,

Wielki wypas, czyli wiosenny redyk na Podhalu

Miałeś okazję zanurzyć się w gigantycznym kierdlu owiec? Niebawem, będziesz mieć taką okazję! Co roku ta uroczystość przyciąga na Podhale rzesze turystów — co w niej takiego wyjątkowego?  

Na Świętego Wojciecha jest w polu uciecha

Otóż gdy łąki i polany zaczynają się zielenić, bacowie po zimowej przerwie wracają do swoich obowiązków i zaczyna się wiosenny redyk. Przed laty był on postrzegany w góralskich wioskach jako największe święto. W tym czasie gospodarze spisywali i znakowali swoje owce, po czym oddawali swoje stada na cały sezon bacy, który zabierał je na hale.

Ten zwyczaj nazywany na Podhalu miyszaniem owiec, obecnie jest jednym z najbardziej znanych świąt w kalendarzu pasterskim. Bacowie końcem kwietnia łączą owce od kilkudziesięciu gazdów w jedno wielkie stado i rozpoczynają tradycyjny kulturowy wypas.

Wyjściu i dotarciu na halę pasterzom towarzyszy wiele tradycyjnych obrzędów m.in.: okadzanie owiec czy rozpalanie pierwszej watry w bacówce. Często podczas tego ostatniego zwyczaju bacowie używają szczapek drewna poświęcone przez księdza. Dbają też o to by ogień na szałasie nie palił się bez wygaszania przez cały sezon. 

Końcem kwietnia — kierunek Podhale 

Wiosenna uroczystość odbywa się zazwyczaj końcem kwietnia w dniu patrona pasterzy św. Wojciecha. Dlaczego właśnie wtedy, bo pasterze wierzą, że święty Wojciech czuwa nad nimi, a wyjście na hale w tym czasie zapewnia im spokojny wypas i obfitość sera. 

Warto w tym czasie odwiedzić Podhale, by zanurzyć się w gigantycznym puchatym kierdlu owiec i zobaczyć prawdziwe góralskie zwyczaje. 

Gdzie wiosenny redyk? 

Mamy potwierdzoną datę Wiosennego Redyku (mieszania owiec) w 2024 roku — odbędzie się 21 kwietnia  w Ludźmierzu.

Święto Bacowskie otworzy o godz. 11 msza święta w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu. Po nabożeństwie odbędą się zwyczajowe obrzędy z udziałem baców z Podhala, dostępne będą również stoiska z produktami regionalnymi.

Wybierasz się na wiosenny redy, a nie masz jeszcze noclegu — możesz sprawdzićZOBACZ

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here